Tarcza antykryzysowa: UKNF oczekuje, że banki zapewnią odpowiedni poziom dostępności kredytów dla przedsiębiorstw

Tarcza antykryzysowa: UKNF oczekuje, że banki zapewnią odpowiedni poziom dostępności kredytów dla przedsiębiorstw
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje, że banki będą w pełni korzystać z możliwości bezpiecznego finansowania przedsiębiorców, w tym MŚP i zapewnią odpowiedni poziom dostępności kredytów dla przedsiębiorstw, co jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym przezwyciężenie negatywnych gospodarczych efektów pandemii COVID-19 - poinformował urząd w komunikacie.
.@uknf oczekuje, że #banki będą w pełni korzystać z możliwości bezpiecznego finansowania przedsiębiorców, w tym #MŚP i zapewnią odpowiedni poziom dostępności kredytów dla przedsiębiorstw #kredyty #TarczaAntykryzysowa #koronawirus #COVID19 #KNF

„Wychodząc naprzeciw postulatom środowiska bankowego dotyczącym odniesienia się przez UKNF do ewentualnego zabezpieczenia ekspozycji banków wobec MŚP gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, w przypadku objęcia ekspozycji kredytowych gwarancją BGK w wysokości 80 proc. kwoty kredytu, UKNF akceptuje potraktowanie takiej gwarancji jako spełniającej warunek „szczególnego sposobu zabezpieczenia” w zakresie nią objętym, przy czym bank będzie zobowiązany pozyskać dodatkowe zabezpieczenie odpowiadające co najmniej pozostałym 20 proc. kwoty kredytu, łącznie zabezpieczające w całości przed potencjalną szkodą” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: preferencyjne pożyczki płynnościowe dla MŚP pod koniec kwietnia >>>

„Może ono zostać udzielone przez MŚP, jego właścicieli lub podmioty trzecie. Ocena jakości tego zabezpieczenia i jego adekwatności jako zabezpieczenia niepokrytej gwarancją BGK części kwoty kredytu pozostaje po stronie banku” – dodano.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

W ocenie UKNF takie podejście z jednej strony otwiera możliwość bezpiecznego finansowania przez banki takich podmiotów MŚP, które mimo posiadania dobrej historii działalności nie legitymują się pozytywną oceną kredytową dokonaną w lub po dniu 30 września 2019 r., a z drugiej strony zapewnia właściwą alokację ryzyka i rozkład bodźców ekonomicznych pomiędzy bankami finansującymi a takimi klientami MŚP i ich właścicielami. 

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: PAP BIZNES