Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku

Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku
Fot. stock.adobe.com/skora-fotoprojekt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Według ostatnich zapowiedzi rządu jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków. Pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
#Przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia #mikropożyczki bez składania żadnego wniosku #TarczaAntykryzysowa @infakt

Obowiązujące jeszcze przepisy stanowią, że mikropożyczka, która została udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy, może zostać umorzona po trzech miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest złożenie właściwego wniosku.

Niedawno pojawiła się kolejna poprawka do tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0, która mówi, że przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia mikropożyczki bez składania żadnego wniosku. Informacje o tym, czy działalność nadal jest prowadzona, Powiatowe Urzędy Pracy weryfikowałyby na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Poprawkę można znaleźć na stronach sejmowych w druku nr 390 w art. 15zzd, ust. 7. Zamiar wprowadzenia tej zmiany został potwierdzony 2 czerwca przez minister Marlenę Maląg na konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: pożyczki dla mikroprzedsiębiorców będą umarzane bez konieczności składania wniosku >>>

– Zaproponowane rozwiązanie pomoże „zapominalskim” oraz zdejmuje z nich ten tak naprawdę zbędny obowiązek. Urzędy pracy mogą z łatwością sprawdzić, czy dany przedsiębiorca wywiązał się z obowiązku nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 3 miesiące – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. – Należy również zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Czytaj także: Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 4.0 i dodatek solidarnościowy. Co się zmienia?

Aktualnie przyznanych zostało 1,17 mln mikropożyczek na łączną kwotę 5,83 mld złotych (dane Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na 3 czerwca 2020 roku). Najwięcej wniosków rozpatrzonych pozytywnie w stosunku do ogółu złożonych odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim – 85%, łódzkim i zachodniopomorskim – po 83%. Najmniej – w woj. mazowieckim – 49% i małopolskim – 60% (dane Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej na 1 czerwca 2020 roku).

Mikropożyczka wciąż dostępna

O pożyczkę w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych wciąż można się starać w odpowiednich dla prowadzonej działalności gospodarczej Powiatowych Urzędach Pracy. Można ją przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, na towary, materiały lub czynsz. Warunkiem uzyskania pożyczki jest założenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku.

Źródło: InFakt