Tanie płatności międzynarodowe będą dostępne dla wszystkich Polaków? EBI przyznaje finansowanie firmie Azimo

Tanie płatności międzynarodowe będą dostępne dla wszystkich Polaków? EBI przyznaje finansowanie firmie Azimo
Źródło: materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
EBI i Azimo podpisują umowę o finansowanie venture debt o wartości 20 mln EUR, co pozwoli przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe firmy oraz rozbudowę jej zastrzeżonej platformy płatniczej. Projekt umożliwi zbudowanie kluczowej europejskiej infrastruktury płatniczej i pomoże polskim firmom z branży technologii finansowych tworzyć miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych informatyków.
Pożyczka ta pomoże @Azimo przyspieszyć rozwój firmy i jej zastrzeżonej platformy do płatności automatycznych #EBI #PrzekazyMiędzynarodowe #Azimo

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz firma Azimo, europejski dostawca obsługujący przekazy pieniężne, poinformowały o podpisaniu umowy o finansowanie dłużne o wartości 20 mln EUR. Finansowanie to jest wspierane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) – filar finansowy planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską.

Pożyczka ta pomoże Azimo przyspieszyć rozwój firmy i jej zastrzeżonej platformy do płatności automatycznych. Obecnie ok. 130 ze 160 pracowników Azimo pracuje w Krakowie, a finansowanie EBI pozwoli firmie szybciej rozbudować tamtejszy zespół techniczny. 

Czytaj także: Fintech Azimo wchodzi na polski rynek przekazów pieniężnych >>>

„W dzisiejszych czasach często się zdarza, że ludzie pracują w jednym kraju, ale korzystają z usług finansowych w innym” – powiedziała Lilyana Pavlova, wiceprezes EBI odpowiedzialna za operacje w Polsce. „Wciąż jednak zbyt wiele osób nie dysponuje kontem bankowym ani innymi metodami wysyłania i odbierania pieniędzy. Firmy takie jak Azimo sprawiają, że przekazy pieniężne stają się proste, bezpieczne i niedrogie. Zmieniają reguły gry – nie tylko dla rynku, lecz także, a w gruncie rzeczy przede wszystkim, dla osób, które dzięki nim oszczędzają czas i pieniądze”.

Komentując tę rundę inwestycyjną, Michael Kent, założyciel i prezes Azimo, powiedział: „Mimo że Europa jest największym rynkiem płatności międzynarodowych na świecie, nie jest ona dobrze obsługiwana przez dotychczasowych dostawców usług. Dlatego też długie czasy realizacji i bardzo wysokie koszty są dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw normą. Firma Azimo dąży do tego, aby być liderem rynku europejskich płatności, oferującym prawie natychmiastowe przelewy w bardzo niskich cenach. Bardzo się cieszymy z tego, że Europejski Bank Inwestycyjny będzie wspierać naszą misję, jaką jest udostępnianie klientom lepszego sposobu przesyłania pieniędzy na całym świecie, a co za tym idzie zwiększanie ich komfortu życia”.

Valdis Dombrovskis, wiceprezes Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom, powiedział: „Ludzie potrzebują możliwości jak najszybszego i najbezpieczniejszego przesyłania pieniędzy. Dla Komisji Europejskiej jest to priorytet i będziemy nadal pomagać firmom odnoszącym sukcesy w tej dziedzinie, takim jak Azimo, aby wspierać europejski sektor technologii finansowych i zapewniać klientom lepsze doświadczenia”.

Globalny rynek przekazów pieniężnych przeszedł ogromne zmiany

W ciągu ostatnich dziesięciu lat globalny rynek przekazów pieniężnych przeszedł ogromne zmiany. Wprawdzie większość transakcji wciąż jest realizowana za pośrednictwem tradycyjnych dostawców takich jak banki, ale przedsiębiorstwa cyfrowe, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii zapewniają szybszą i tańszą obsługę, rewolucjonizują branżę i zwiększają swój udział w rynku. Do takiego obniżania kosztów wzywa również ONZ w celach zrównoważonego rozwoju („financial inclusion”) – ma to istotne znaczenie w gospodarkach wschodzących, w których przekazy pieniężne otrzymywane od osób pracujących za granicą często stanowią znaczny odsetek PKB.

Według Banku Światowego w 2018 roku wartość globalnych przekazów wyniosła 642 mld USD, a do 2021 roku ma wzrosnąć do 700 mld USD. Europa jest jednym z regionów, z których pochodzi najwięcej przekazów pieniężnych.

Źródło: Europejski Bank Inwestycyjny / European Investment Bank / EBI / EIB