Raport Specjalny. Polska Bezgotówkowa: Postaramy się wypełnić nisze
Dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, zdradza plany rozwoju kierowanej przez siebie instytucji.
Dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, zdradza plany rozwoju kierowanej przez siebie instytucji.
Choć gotówka wciąż jeszcze trzyma się dzielnie, to jednak coraz częściej korzystamy z nowych sposobów regulowania płatności. Możliwości jest wiele, powstaje zatem dylemat, z jakiego systemu skorzystać…
Obrót bezgotówkowy stanowi jeden z fundamentów nowoczesnej gospodarki. Pozwala zwiększyć szybkość, bezpieczeństwo i efektywność ekonomicznej obsługi transakcji. Sprzyja też ograniczeniu skali szarej strefy, opartej głównie na użyciu pieniądza gotówkowego. Choć jednak polski sektor bankowy należy do europejskich liderów pod względem wdrażania innowacyjnych rozwiązań płatniczych, to na rynku dominują jeszcze transakcje gotówkowe.
Coraz więcej osób korzysta z płatności bezgotówkowych. Są jednak jeszcze takie miejscowości, w których nie ma punktów z terminalami POS. Potwierdzają to stosowne badania.
Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie będą najbardziej innowacyjną imprezą w historii. Visa w ramach rządowego programu „Bezgotówkowa Japonia”, wspólnie z partnerami pracuje nad upowszechnieniem cyfrowych płatności. Podczas Tokio 2020 zaprezentuje szereg najnowszych rozwiązań, takich jak: uwierzytelnienie biometryczne, urządzenia ubieralne czy też aplikacje mobilne wykorzystujące wirtualne karty płatnicze.
Mastercard i SumUp poinformowały o nawiązaniu współpracy, która ma zwiększyć liczbę placówek przyjmujących płatności elektroniczne w 27 krajach Europy, w tym w Polsce. W ciągu kolejnych pięciu lat obie organizacje umożliwią przyjmowanie płatności kartą kilku milionom mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm.
Polacy stają się coraz bardziej bezgotówkowi. Tylko 31 proc. preferuje płacenie gotówką, a ponad 80 proc. uważa płacenie kartą za wygodniejsze i szybsze. Tym dynamiczniej rośnie liczba wydanych kart – z końcem zeszłego roku sięgnęła 41,2 mln szt. Konsekwentnie wzrasta też liczba transakcji bezgotówkowych osiągając 1,455 mld. Jednak na brak terminali płatniczych nadal narzeka 59 proc. badanych, którzy twierdzą, że co najmniej raz w miesiącu są w sytuacji, w której mogą zapłacić tylko gotówką.
Zdaniem Jacka Czecha z Krajowej Izby Gospodarczej ambicją państwa powinno być upowszechnienie umiejętności cyfrowych wśród najmniejszych przedsiębiorców na podobnych zasadach na jakich działa Fundacja Polska Bezgotówkowa promująca płatności bezgotówkowe w mikro i w małych firmach.
Do końca roku liczba zainstalowanych terminali płatniczych w ramach programu Fundacji Polska Bezgotówkowa osiągnie poziom 250 tysięcy zapowiada w rozmowie z aleBank.pl Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji.
Kapituła Konkursu Kongresu Gospodarki Elektronicznej nie miała łatwego zadania honorując i wyróżniając najbardziej wyraziste osobowości i inicjatywy cyfryzacji za rok 2018. Wyniki ogłoszono podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej.
Dwa najważniejsze trendy dla nowoczesnej gospodarki to sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo. Nierozerwalnie związane ze sobą zmieniają niemal każdy aspekt naszego życia – od komunikacji, przez płatności, po specjalistyczne rolnictwo. Uczestnicy tegorocznego Kongresu Gospodarki Elektronicznej zastanawiali się, jak budować nowoczesny biznes i sprawne państwo nie narażając się jednocześnie na zagrożenia płynące z cyfryzacji i globalizacji.
Płatności bezgotówkowe mocno zakorzeniły się w świadomości konsumentów jako bezpieczne i praktyczne, cieszą się również coraz większym zaufaniem wśród Polaków. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa przez POLASIK Research.
W kwietniu 2019 r. Jacek Zacharewicz, Prezes Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego, odebrał od przedstawicieli Zarządów SGB-Banku SA, Fundacji Polska Bezgotówkowa oraz First Data Polska SA wyróżnienie dla Najlepszego Banku w sprzedaży terminali płatniczych w 2018 r.
Cashless Congress na stałe wpisał się w kalendarz cyklicznych spotkań branży finansowej. W tym roku już po raz siódmy przedstawiciele administracji państwowej, biznesu oraz naukowcy dyskutowali na temat obrotu bezgotówkowego. Przez dwa dni uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać wielu prelekcji oraz debat, a także wziąć udział w specjalistycznych warsztatach. Tradycyjnie przyznano także eDukaty, czyli nagrody dla instytucji i ekspertów rynku płatności bezgotówkowych.
eService oraz Bank Pocztowy zawarły umowę o współpracy w zakresie dystrybucji terminali płatniczych oraz usług z oferty eService, podały spółki. Będzie to możliwe dzięki jednej z największych w Polsce sieci placówek obsługowych, należących do Poczty Polskiej i Banku Pocztowego.
Kolejny próg przekroczony. Fundacja Polska Bezgotówkowa wprowadziła na polski rynek 150 tys. terminali płatniczych, a rynek płatności bezgotówkowych rozwija się niezwykle dynamicznie.
Minęło kilkanaście miesięcy od rozpoczęcia prac Fundacji Polska Bezgotówkowa. Zaczynają dobiegać końca przewidziane w umowach terminy darmowego używania terminali przez akceptantów i pojawia się pytanie ile terminali będzie zwróconych agentom rozliczeniowym.
Idea Bank wprowadza do swojej oferty kasoterminale #IDEAPAY. Te ergonomiczne, proste w użyciu urządzenia pozwalają efektywnie zarządzać punktem handlowym. Są przeznaczone dla obecnych i nowych klientów korzystających z rachunku firmowego. Dzięki uczestnictwu w Programie „Polska Bezgotówkowa” oraz zaangażowaniu banku w upowszechnianie wśród klientów obrotu bezgotówkowego, kasoterminale dostępne są w promocyjnej cenie.
SumUp ponad rok temu dołączył do Programu Polska Bezgotówkowa. Dziś w ramach inicjatywy firma wspiera ponad 3,5 tys. handlowców, zapewniając im bezpłatny terminal oraz brak prowizji na początkowym etapie współpracy.
Już po raz siódmy przedstawiciele administracji państwowej, biznesu oraz naukowcy dyskutowali na temat obrotu bezgotówkowego. W Warszawie odbył się bowiem Cashless Congress, cykliczne spotkanie organizowane przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Przez dwa dni uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać wielu prelekcji oraz debat, a także wziąć udział w specjalistycznych warsztatach. Tradycyjnie przyznano także eDukaty, czyli nagrody dla instytucji i ekspertów z rynku płatności bezgotówkowych.