Szwajcaria dołącza do sankcji: zamrozi konta Putina i Ławrowa oraz wprowadzi zakaz wjazdu dla 5 oligarchów

Szwajcaria dołącza do sankcji: zamrozi konta Putina i Ławrowa oraz wprowadzi zakaz wjazdu dla 5 oligarchów
Fot. stock.adobe.com/daboost
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwajcaria przyjęła w poniedziałek decyzją Rady Federalnej pakiet sankcji wobec Rosji. Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.

W związku z postępującą interwencją wojskową Rosji na Ukrainie, Rada Federalna Szwajcarii podjęła w poniedziałek decyzję o przyjęciu sankcji UE z 23 i 25 lutego wobec Rosji, w tym sankcji finansowych. Jak podkreślił prezydent federalny Ignazio Cassis, nałożone sankcje nie wpłyną w interpretacji Dyrekcji Prawa Międzynarodowego na zachowanie neutralności Szwajcarii.

Czytaj także: UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji >>>

Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wdraża sankcje finansowe, nałożone przez UE na prezydenta Putina, premiera Miszustina i ministra spraw zagranicznych Ławrowa, „zamrażając” ich aktywa.

Rada Federalna wydała także zakazy wjazdu do Szwajcarii dla pięciu oligarchów z bliskiego kręgu Władimira Putina. „Ze względu na ochronę prywatności, nazwiska zainteresowanych osób nie będą podane do publicznej wiadomości” – podkreśliła minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter. Rada Federalna zadecydowała także o częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych dla Rosjan z 2009 roku.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Rosja nie jest najważniejszym centrum finansowym Szwajcarii, a rosyjskie inwestycje w Szwajcarii stanowią niespełna jeden procent.

– wyjaśnił minister finansów Ueli Maurer. Dodał, że banki narodowe Rosji i Szwajcarii „nie utrzymują relacji biznesowych”.

Szwajcaria zapowiedziała ponadto poparcie decyzji o wyłączeniu Rosji z systemu bankowego SWIFT.

Szwajcarska przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta dla wszystkich lotów z Rosji oraz dla wszystkich lotów samolotów zarejestrowanych w Rosji od poniedziałku od godz. 15, z wyłączeniem lotów w celach humanitarnych, medycznych lub dyplomatycznych.

Źródło: Marzena Szulc, PAP BIZNES