Szersza wiedza o założeniach „ustawy przedszkolnej”
Konferencja podsumowująca projekt systemowy "Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym" (25.10) była kolejną, dobrą okazją do zaprezentowania przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej, rządowych rozwiązań dotyczących dotowania edukacji przedszkolnej od 2013 roku. Oczekiwanym efektem przygotowanej przez rząd "ustawy przedszkolnej" jest zmniejszenie opłat rodziców za przedszkola oraz rozwijanie edukacji przedszkolnej w Polsce.
Minister Szumilas poinformowała szerokie grono uczestników konferencji, w tym przedstawicieli jst oraz kadrę zarządzającą szkół i placówek oświatowych, o założeniach nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w zakresie wychowania przedszkolnego. Szczególną uwagę poświęciła propozycjom tych zapisów, które są istotne z punktu widzenia samorządów.
– Myślę, że bardzo ważna jest możliwość łączenia w ramach jednego obwodu szkolnego przedszkoli w zespoły oraz łączenia tych zespołów przedszkolnych ze szkołą podstawową. Samorządy postulowały takie rozwiązania od dłuższego czasu – podkreślała minister. – Chcemy także przekształcić oddziały przedszkolne przy szkołach w normalne przedszkola, połączone ze szkołą podstawową w zespół, co nie będzie wymagało żadnych czynności administracyjnych. To ułatwi stosowanie prawa, a także stworzy możliwość wykorzystania pustych sal na organizację edukacji przedszkolnej. Takie rozwiązania są szczególnie ważne w czasach niżu demograficznego, gdyż mogą pomóc w zapobieganiu zmniejszania liczby małych szkół na terenach wiejskich.
Uczestnicy konferencji byli zainteresowani sposobem rozliczania się gmin pomiędzy sobą w przypadku, gdy dziecko z jednej gminy uczęszcza do przedszkola w drugiej oraz zmianami w liczeniu dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Pytali także o zasady rozliczania się z dotacji, która ma trafić do samorządów od września 2013 r. oraz o przewidywany termin wejścia w życie ustawy, z aplauzem odnosząc się do proponowanych rozstrzygnięć.
Konferencja odbyła się pod hasłem „Samorząd samodzielny w realizacji zadań oświatowych”. Jak już wyżej wspomniano, jest jednym z działań, podsumowujących projekt systemowy „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym”, realizowany od lutego 2010 roku przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim. Głównym celem projektu jest wzmocnienie strategicznej roli samorządów jako organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe.
Konferencje dla przedstawicieli jst są organizowane w październiku, listopadzie i grudniu 2012 roku. Podsumowują one dorobek merytoryczny projektu w zakresie zmiany podejścia do zarządzania lokalną oświatą oraz zwiększenia motywacji do podnoszenia własnych kompetencji samorządów w tym zakresie.
Źródło: www.men.gov.pl