Szefowa KE o odcięciu Rosji od SWIFT i sparaliżowaniu aktywów rosyjskiego banku centralnego
„Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej” – powiedziała szefowa KE dodając, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT. Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie – wskazała.
[AKTUALIZACJA] Niemcy wszystkim rosyjskim bankom wyłączą system SWIFT >>>
„SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych” – dodała von der Leyen.
Odcięcie banków uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import.
„Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach” – wskazała.
Wszystkie te środki znacznie zaszkodzą zdolności Putina do finansowania wojny. Będą one miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji.
Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>
„Putin wkroczył na drogę zmierzającą do zniszczenia Ukrainy, ale to, co w rzeczywistości robi, to także niszczenie przyszłości własnego kraju” – podsumowała szefowa KE.
Niemcy za „ukierunkowanymi i funkcjonalnymi” ograniczeniami SWIFT dla Rosji
„Ciężko pracujemy nad tym, jak ograniczyć dodatkowe szkody, wynikające z odłączenia Rosji od SWIFT, tak aby trafiło ono we właściwe osoby. Potrzebujemy celowego i funkcjonalnego ograniczenia SWIFT” – przekazało wcześniej na Twitterze niemieckie MSZ, cytując szefową resortu Annalenę Baerbock i wicekanclerza Roberta Habecka.
„Po bezwstydnym ataku Rosji, Ukraina musi być w stanie się bronić. Ma niezbywalne prawo do samoobrony. Dlatego niemiecki rząd wspiera Ukrainę w wyposażaniu jej w pilnie potrzebny materiał” – oznajmili Baerbock i Habeck.
Czytaj także: Dlaczego Niemcy zwlekali z odcięciem Rosji od systemu SWIFT?
Dyskusja na ten temat z pewnością odbędzie się w niedzielę na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w formie wideokonferencji, które zwołano w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Tematem sesji mają być kolejne sankcje wobec Rosji.
Dotychczas Niemcy były jedynym państwem UE, które blokowało propozycję odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.
„Wcześniej wątpliwości zgłaszały Węgry, Włochy, Cypr i Austria. Nie był to jednak sprzeciw. Proces się jeszcze nie rozpoczął, jednak pojawił się optymizm, że Niemcy nie będą dalej blokowały tej kwestii” – poinformowało PAP unijne źródło.
Decyzja o ewentualnym usunięciu Rosji ze SWIFT wymagać będzie decyzji ambasadorów państw członkowskich UE, a potem ministrów na poziomie Rady.