Szczyt UE zakończony

Szczyt UE zakończony
Charles Michel. Źródło: Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE w Brukseli to w sumie 1,8 bln euro.

#CharlesMichel: Po raz w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych #SzczytUE #FunduszOdbudowy

„Mamy porozumienie!” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE w Brukseli to w sumie 1,8 bln euro.

Jej zdaniem jest to „historyczny moment w Europie”.

Czytaj także: Szczyt Unii Europejskiej – każdy coś otrzymał, każdy coś stracił

Mechanizm praworządności i cele klimatyczne

„Po raz w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych” – zaznaczył Michel podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy przestrzeganiem praworządności, a korzystaniem z funduszu odbudowy.

„Co więcej, jak uzgodniliśmy to ze służbami prawnymi, ten mechanizm, który ma być wypracowany, będzie jednocześnie podlegał walidacji Rady Europejskiej. Rada Europejska – jest to tam wyraźnie napisane – to jednomyślność. Bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje” – powiedział.

Ile dla Polski

Szefowa KE podkreśliła, że porozumienie ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to sygnał, że Europa potrafi wspólnie działać. Jej zdaniem, dzięki umowie UE może wyjść silniejsza z kryzysu.

Porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących – poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że w efekcie negocjacji fundusz dotacyjny ze względu na grupę „skąpców” został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. Dodał, że udział w nim Polski został ograniczony tylko o 3 proc.

Jak przekazał, w ostatniej nocnej rundzie rozmów Polsce udało się wynegocjować dodatkowe 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój.

Źródło: PAP BIZNES