Szaleństwo na europejskim rynku gazu: jak będą kształtować się ceny w 2022 roku?

Szaleństwo na europejskim rynku gazu: jak będą kształtować się ceny w 2022 roku?
Fot. stock.adobe.com/Photocreo Bednarek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Popyt na gaz ziemny w Europie będzie nadal spadać w 2022 r., a ceny tego surowca będą się obniżać, jednak nie poniżej poziomów obserwowanych przed kryzysem, wynika z raportu Banku Pekao "'Szaleństwo' na europejskim rynku gazu - z czego wynika i czego możemy oczekiwać w kolejnych miesiącach?".

„Reakcją na gwałtowny wzrost europejskich cen gazu było już w III kw. 2021 r. dość wyraźne ograniczenie jego zużycia, głównie w energetyce, gdzie nastąpiło przesunięcie produkcji m.in. w kierunku bloków węglowych. Spadku popytu oczekuje się również w całym 2022 roku” – czytamy w raporcie Banku Pekao.

„Ceny raczej nie wrócą szybko do poziomów obserwowanych przed kryzysem”

Analitycy wskazali też, że krzywa cen kontraktów terminowych na gaz sugeruje utrzymanie presji do końca sezonu grzewczego, a następnie złagodzenie napięć i spadek notowań gazu w Europie do bardziej racjonalnych (choć wciąż historycznie wysokich) poziomów.

Czytaj także: W Europie mocne wzrosty cen gazu i prądu: Francuzi dostaną 100 euro dodatku inflacyjnego; KE zbada działanie rynku?

„Spadki notowań na przestrzeni 2022 roku zakłada także większość prognoz zarówno dla rynku amerykańskiego, jak i europejskiego” – czytamy dalej.

W Europie sytuacja jest jednak dużo bardziej napięta, a ceny raczej nie wrócą szybko do poziomów obserwowanych przed kryzysem.

Kluczowe czynnik ryzyka

Kluczowe czynnik ryzyka to:

– warunki pogodowe w sezonie zimowym 2021/22;

– odblokowanie części importu z Rosji (uzależnione od finalizacji Nord Stream 2 i decyzji Gazpromu);

– tempo wzrostu popytu Chin (konkurencja dla dostaw do Europy) uzależnione m.in. od zmian w tamtejszym miksie energetycznym).

Źródło: PAP BIZNES