Sytuacja na wschodzie wzmacnia faktoring eksportowy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.wykres.02.400x267Ponad 14 proc. wzrost obrotów - w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - odnotowała w III kwartale 2014 roku firma faktoringowa Bibby Financial Services. Wzrosty spółka zawdzięcza m.in. zwiększonej aktywności krajowych małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie tych zajmujących się handlem międzynarodowym.

Skomplikowana sytuacja na Ukrainie, a także zamknięcie rynków rosyjskiego i białoruskiego dla wielu polskich produktów, zmusiły eksporterów do poszukiwania nowych kierunków. Oznacza to jednak konieczność nawiązywania relacji handlowych z nowymi, trudnymi do weryfikacji, odbiorcami. – Współpraca z faktorem znacznie ogranicza ryzyko eksportu na nowe rynki – mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services. – Poprzez usługę faktoringu eksportowego wspieramy działania polskich MŚP, w szczególności tam gdzie są spółki z naszej grupy, czyli w krajach Europy, na Dalekim Wschodzie, w USA i Australii. Zdaniem przedstawicieli Bibby Financial Services należy spodziewać się, że trend wzrostowy w faktoringu eksportowym utrzyma się w kolejnych latach. W Bibby Financial Services obroty w faktoringu eksportowym wzrosły o 20 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jednocześnie, ze względu na ciągle aktualne problemy na krajowym rynku  – z otrzymywaniem płatności od odbiorców w terminie – polskie MŚP poszukiwać będą dodatkowych źródeł płynności, co będzie rzutować na wyniki spółek faktoringowych.

Nie od dziś obserwujemy zwiększone zainteresowanie klientów faktoringiem jako alternatywą do finansowania bankowego – tłumaczy Krzysztof Kuniewicz. – W naszej ocenie oznacza to, że coraz większa grupa firm spotyka się odmową finansowania ze strony banku i poszukuje innych form finansowania.

W III kwartale 2014 roku obrót faktoringowy Bibby Financial Services wyniósł 436 762 198 zł.

Źródło: Bibby Financial Services