Sygnały: wrzesień 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.25.a.150xEMERYT VERSUS KOMORNIK

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przygotowała projekt ustawy chroniącej emerytów przed skutkami egzekucji komorniczych. Posłowie chcą podnieść kwotę wolną od egzekucji, aktualnie to połowa najniższej emerytury (353 zł). Wieść gminna niesie, że jeszcze nigdy tak wielu starszych Polaków nie oddawało swych emerytur komornikom, w całym kraju ścigają oni kilkadziesiąt tysięcy emerytów.

E-KSIĘGI WIECZYSTE

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło elektroniczną przeglądarkę ksiąg wieczystych. Polacy uzyskali zdalny dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg. Możliwe jest przeglądanie zarówno aktualnej, jak i zupełnej treści KW (z dotychczasowymi zmianami) po podaniu jej numeru. Po taki dokument – który jest niezbędny do zawarcia aktu notarialnego czy zaciągnięcia kredytu hipotecznego – trzeba nadal udać się do sądu. Firma doradcza Home Broker DF zauważa, że wśród pierwszych banków, które zareagowały na uruchomienie e-przeglądarki ksiąg wieczystych, był Bank Polskiej Spółdzielczości, w którym klienci nie mają już obowiązku przedstawienia odpisu księgi na etapie składania wniosku kredytowego. W Banku BPS wymagany jest wydruk z elektronicznej ewidencji KW. To oszczędność czasu dla osób, które albo nie otrzymały pozytywnej decyzji kredytowej, albo zrezygnowały z ubiegania się o kredyt po złożeniu wniosku.

RATY NAJNIŻSZE W HISTORII

W efekcie rekordowo niskiego poziomu stawki 3-miesiecznego WIBOR-u (3,82 proc.), raty kredytów mieszkaniowych w złotych spadną do najniższego poziomu od 1991 r. Zdaniem analityków obecna obniżka rat kredytów może być jednak ostatnią lub jedną z ostatnich, albowiem jeszcze pod koniec roku lub w początku następnego RPP zacznie podnosić stopy procentowe.

BELKĄ W GRUBEGO

Z analizy Expandera wynika, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI