Sygnały: luty 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.02.foto.016.a.400xODKŁADAMY... ZE STRACHU

Jedynie strach i atrakcyjne zakupy są w stanie skłonić Polaków do oszczędzania na większą skalę - zauważa Open Finance, komentując wyniki międzynarodowego badania Finansowy barometr ING. W 2013 r. odsetek Polaków posiadających jakiekolwiek oszczędności gwałtownie się obniżył. z 72 do 56 proc. W rankingu europejskim dorównujemy Turcji i plasujemy się na przedostatnim miejscu tuż przed Rumunią. Polska wyróżnia się nie tylko małym gronem osób z pieniędzmi na koncie czy w skarpecie, ale też innymi priorytetami, które potrafią skłonić do wyrzeczeń. Jeśli już odejmować sobie od ust, to w imię domu z ogródkiem, ślicznego, nowego samochodu, wesela lub niezapomnianych wakacji.

Najwięcej osób jako przyczynę oszczędzania podało właśnie dom (30 proc. wskazań), natomiast fundusz na niespodziewane wydatki, czyli tzw. czarną godzinę, który dominuje we wszystkich ankietowanych krajach, u nas jest na drugim miejscu (27 proc.). Na trzeciej pozycji są kosztowne wydatki, np. zakup samochodu czy elektroniki (24 proc.), dalej urlop i dzieci (po 23 proc.), a za nimi opłacenie bieżących rachunków oraz spłata długów. Tylko co 20. badany Polak oszczędza na emeryturę.

W SZPICY PELETONU

UniCredit ocenia, że polska gospodarka w 2014 r. będzie liderem w regionie, a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc., podobny poziom osiągnie jedynie Słowacja. Analitycy banku prognozują, że w latach 2013-2015 obligo kredytów będzie wzrastać o 5,7 proc. r./r., a depozytów o 7,2 proc. r./r. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej uplasujemy się na czwartym miejscu tak pod względem kredytów i depozytów, jak i zwrotu na kapitale (w 2014 r. ROA wyniesie 1,2 proc.).

RAPORTY KREDYTOWE I SCORING

W 2013 r. banki i SKOK-i zapytały Biuro Informacji Kredytowej o klientów ponad 42,8 mln razy. BIK udostępnił 13,3 mln ocen scoringowych. W ostatnim kwartale pobrano 5 mln raportów kredytowych, tj. o 798 tys. więcej niż przed rokiem, zaś liczba raportów monitorujących zmniejszyła się o 1,8 proc. r./r.

DO KART RODACY!

Banki starają się nakłonić klientów do obrotu bezgotówkowego, np. uzależniając odstąpienie od opłaty za użytkowanie karty wartością dokonanych e-transakcji. W jednym z banków podniesiono ich limit ze 100 do 200 zł, natomiast BRE Bank przy koncie eKonto wprowadził opłatę 8 zł za możliwość realizacji przelewu w oddziale. Z raportu NBP wynika, że średnia miesięczna opłata za prowadzenie standardowego rachunku od grudnia 2012 r. spadła o 6,34 proc. do 4,58 zł. Opłaty miesięczne za użytkowanie karty wynoszą od 1,50 zł do 7 zł (średnia 3,81 zł).

BITCOIN, UŚMIECH FORTUNY

Inwestycyjnym hitem w 2013 r. był bitcoin, wirtualna waluta, której cena w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 5783 proc. Na początku roku za 1 BTC płacono 13,6 USD, a na koniec roku już w okolicach 800 USD. Inwestycja ta wymagała jednak stalowych nerwów – komentuje Lion’s Bank. Można było zyskać nawet 8755 proc., ale ci, którym zabrakło szczęścia stracili 51 proc. wartości portfela w zaledwie 19 dni. Bitcoin jest handlowany na wysoce spekulacyjnym rynku, a wahania kursu potęguje stosunkowo niewielka podaż. Z analizy zmian cen aktywów przeprowadzonej przez Lion’s

Bank wynika, że stabilne zyski przy ograniczonym ryzyku przyniosły inwestycje na rynku nieruchomości. Obniżanie stóp procentowych przez NBP do poziomu 2,5 proc. skutkowało w 2013 r. niską rentownością lokat bankowych i obligacji. Banki płaciły w tym roku za roczne depozyty średnio od 2,3 (w sierpniu 2013 r.) do 4,1 proc. (w styczniu 2013). Trochę lepszy zysk można było zanotować na obligacjach skarbowych. Najbardziej popularne 10-latki przez większość roku były oprocentowane na 4 proc., 4-letnie zaś na poziomie 3,8 proc., a 2-letnie jedynie na 3,2 proc.

PRZEPROSINY Z BANKIEM

Po trzech latach posuchy na rynku i przewagi spłat nad wypłatami w 2013 r. łączna wartość pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych i samochodowych wzrosła o ponad 7 mld zł do 130,7 mld zł. Open Finance ocenia, że sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych wypadnie jednak gorzej niż w 2009 r. W grudniu 2013 r. zadłużenie gospodarstw domowych na nieruchomościach w złotych zwiększyło się o 2,2 mld zł. NBP podał, że wartość depozytów na koniec grudnia 2013 r. wyniosła 846,35 mld zł, co oznacza wzrost o 6,1 proc. r./r., a należności banków 937,73 mld zł, tj. wzrosły o 4,1 proc. r./r. Analitycy rynku nie są zgodni, czy to niewielkie zainteresowanie zadłużaniem się jest tymczasowe i wynika ze słabości gospodarki oraz obaw Polaków o pracę, czy też oznacza zmianę podejścia do konsumpcji i większe zainteresowanie oszczędnościami.

LOKATA VS SKARPETA

Zakładane przed rokiem 12-miesięczne lokaty, po uwzględnieniu podatku oraz inflacji, dały zarobić średnio 3,11 proc. – wyliczył Open Finance. W pięciu bankach realny zysk z lokat wyniósł co najmniej 4 proc. Najwyższą rzeczywistą rentownością na poziomie 4,18 proc. zakończył się depozyt z grudnia 2012 r. zakładany w Meritum Banku, który oferował wówczas 6,06 proc. w ujęciu nominalnym.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI