Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W okresie świąt Wielkiej Nocy, systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo lub skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

#KIR: w okresie świąt Wielkiej Nocy, systemy rozliczeniowe #Elixir i #EuroElixir nie będą funkcjonować w trybie standardowym @RzecznikKIR

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się
w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tej normy są dni świąteczne.  W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych.
Zatem 22 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia. W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa nieco dłużej. System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Czytaj także: KIR: rekord w historii systemu Express Elixir – 100 tys. transakcji jednego dnia >>>

Przelewy natychmiastowe

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu systemów rozliczeniowych, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie rzeczywistym. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

Czytaj także: Polacy w coraz większym stopniu będą korzystali z płatności natychmiastowych >>>

Elixir – pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych, funkcjonuje na rynku od 25 lat. Przez ten czas za jego pośrednictwem, KIR rozliczył ponad 22,3 mld transakcji międzybankowych na kwotę 72,2 bln złotych.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR