Świąteczne przelewy lepiej zrealizować z wyprzedzeniem albo skorzystać z Express Elixir

Świąteczne przelewy lepiej zrealizować z wyprzedzeniem albo skorzystać z Express Elixir
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Świąteczny poniedziałek 26 grudnia to dzień wolny od pracy. Oznacza to, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Również 30 grudnia system Elixir będzie pracował w innym zakresie czasowym. Dlatego terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej, albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie
i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższy piątek, 23  grudnia po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców we wtorek, 27 grudnia. Natomiast 30 grudnia, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe, o godzinie 9:30 i 13:30. Dlatego przelewy, które zlecimy po godzinie 13:30 trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 2 stycznia.

System Euro Elixir

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Czytaj także: KIR: 182,6 mln transakcji o wartości 680 mld zł w systemie Elixir w listopadzie >>>

W sytuacji, gdy przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu, warto skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR