Strefa VIP: Wokół czarna toń fiordów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.07.08.foto.78.a.150xPojechać na działkę, nadrobić zaległości towarzyskie, zrobić rajd po sklepach w poszukiwaniu upragnionego modelu umywalki, posprzątać dom, razem z garażem. Zwiedzić kilka muzeów. Można też popływać nocą za koło polarne w towarzystwie słońca i tęczy.

MATEUSZ KOTOWSKI

Lot do Oslo trwa tyle co butelka wody, stara płyta Bjork i kilka niezłych widoków. Lotnisko w Oslodrewniane. Ale to nie jest arak; całe podłogii ściany dużego międzynarodowego lotniska są wyłożone drewnem. Atmosferajak w kameralnym klubie, cicho, rzytulnie, słonecznie. Brakuje tylko kapci. Przykład wspaniałego połączenia funkcjonalnościz tradycją. To dobre miejsce, żeby ostawić za sobą te sprawy, które przypadkowo przyleciały nami do Oslo.

TROMSO

Miasto jest jak mech obrastający wielką skorupę żółwia, który zasnął na środku fiordu.

Nie ma tu wysokich budynków (bodajże najwyższy to ośmiopiętrowy akademik). Nie ma większych węzłów drogowych, a ścisłe centrum to miejsce najlepsze do spacerów.

Nie ma tu zgiełku wielkiego miasta, nie jest to tez pustynia. Nie ma praktycznie dnia bez koncertu, tygodnia bez większej imprezy,miesiąca bez festiwalu. Kulturalnie miasto żyje niezależnie i na przekór słońcu, które raz świeci przez trzy miesiące bez przerwy, raz zaś na kilka miesięcy w roku zupełnie znika.

O ile czasem trudno może jest sobie wyobrazić mieszkanie w miejscu, gdzie słońca nie ma całą zimę, o tyle przyjazd tutaj jest jak zupełnie nowy smak. Najlepsze zaś jest to, że jest to miejsce dosłownie w zasięgu ręki.

Tromso to miejsce na podróż w inny wymiar. To miejsce na podróż podczas której człowiek wspaniale się czuje ze samym sobą. To wreszcie miejsce, gdzie ludzie poznani w pubie łączą w sobie pozorny skandynawski chłód z autentycznym ciepłem Golfsztromu.

Koło polarne na weekend, brzmicokolwiek egzotycznie i w rzeczy samej takie jest.

Jednak wyprawa za koło polarne nie boli, wiatr nie zwala z nóg, zimno nie zabija, śnieg nie oślepia. Jest tylko jeden minus tego miejsca: żeby doznać jego dwóch największychcudów: zorzy polarnej i słońca o północy, trzeba tu przyjechać dwukrotnie.Tylko czy to na pewno jest minus?

– Jak minął Tobie weekend?

– A wiesz,skoczyłem za koło polarne, aby się wykąpać nocą w Atlantyku.

Mina: bezcenna.

Podróżowanie z wykorzystaniem możliwości, jakie daje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI