Strefa Vip: Świat czarno-biały

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2013.12.foto.098.a.250xO sportowych rankingach mówi się, że oszukują tak samo, jak każda inna statystyka. W przypadku X Turnieju Szachowego o Puchar Związku Banków Polskich były jednak wyjątkowo prawdomówne. Zarówno w kategorii głównej, jak i młodych mistrzów, pierwsze miejsca zajęli faworyci - Rafał Suchan (Amplico Life) i Maciej Kowalec (BOŚ Bank S.A.).

Tekst i zdjęcia Artur St. Rolak

I to w jakim stylu! Zdobywców drugich lokat obaj wyprzedzili o półtora punktu, co w praktyce oznacza, że – tu strażnicy bardziej konserwatywnej terminologii być może trochę się skrzywią – mieli nad nimi aż dwie partie przewagi. Rafał Suchan wygrał siedem z dziewięciu partii, a pozostałe zremisował, natomiast Maciej Kowalec odniósł komplet zwycięstw.

Grano systemem szwajcarskim w tempie 13 minut plus 2 sekundy. Jeśli ktoś nie wie albo nie jest pewien, co to oznacza, podpowiadamy: każdy zawodnik miał na zegarze 13 minut na rozmyślania, a za każdy poprawny ruch dostawał dwusekundowy bonus. Jeśli więc obaj gracze wykonali po 60 ruchów, to partia trwała najwyżej pół godziny.

Pary pierwszej rundy kojarzył przypadek, któremu tylko trochę pomagał ranking, aby najlepsi nie musieli spotykać się przy szachownicy zbyt wcześnie. Później wpływ losu był stopniowo ograniczany – zawodnicy mający najwięcej punktów spotykali się przy stołach z najwyższymi numerami, najsłabsi przy stołach dwucyfrowych, a średniacy gdzieś po środku.

Stół lepszy od innych Szachownica numer jeden w każdym turnieju cieszy się zasłużonym prestiżem. Przy niej gra, teoretycznie, najsilniejsza para danej rundy. Wokół niej jest też najwięcej wolnego miejsca. Kiedy inni zawodnicy skończą swoje partie, chętnie obserwują grę lepszych od siebie.

Rafał Suchan, legitymujący się wśród wszystkich uczestników najwyższym rankingiem FIDE, zaczął turniej właśnie przy stole numer jeden, a potem rzadko przesiadał się do innych, najczęściej zmieniając tylko krzesła, bo – jak to w szachach – raz ma się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI