Strefa VIP: Nieustraszony pogromca innowacji. Wyprawa 9

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Streszczenie dla nowego czytelnika

Tytuł dla wszystkich odcinków dokumentujących wyprawy autora, jest ten sam, a skojarzenie z wybitnym filmem1 Romana Polańskiego jest jak najbardziej zasadne. Wprawdzie obiecałem szefom miesięcznika, że nie będę posługiwać się osikowym kołkiem i czosnkiem, ale chciałbym w swoich poszukiwaniach wykazać się nie mniejszym zapałem i wiarą w sukces, jaką przejawiali bohaterowie Nieustraszonych pogromców wampirów. W każdym odcinku moje poszukiwania mają następujące cele: dopaść innowacyjne rozwiązanie w momencie, kiedy przynosi już finansowe rezultaty oraz dumę jego autorom i rozgromić mity, które krążą wokół innowacyjnych zjawisk. Po każdej wyprawie zdobyte informacje o okolicznościach narodzin innowacji przedstawiam w trzech ramkach:

Źródła wiedzy i postaw. W niej przedstawiam zwięźle to, co ukształtowało głównego bohatera. Jakie etapy wychowania, socjalizacji i poziomy edukacji były krytyczne dla jego innowacyjnego potencjału.

Osobiste doświadczenia. Tu pojawi się diagnoza kluczowych dla powstałej innowacji inspiracji oraz wpływów. Dla jednych będą to zagraniczne studia, dla innych spotkanie kogoś na górskiej ścieżce lub przypadkowo znaleziona książka w szufladzie hotelowego stolika.

Iskra zapalająca lont. W tym miejscu staram się ukazać to, co spowodowało, że w pewnym momencie lont zapłonął i nie można było tego zatrzymać, a wszystko potem było zupełnie inne…

Malowany ptak

Naruszenia dostępowych systemów bezpieczeństwa zdarzają się nadal zbyt często. Nie tak dawne przypadki sabotażu w elektrowni jądrowej Doel niedaleko Antwerpii2 w Belgii, awaria systemu kontroli dostępu belgijskiej komendy głównej policji, a także znane naruszenia systemu bezpieczeństwa polityków w trakcie szczytów europejskich wskazują na zawodność tradycyjnych systemów uwierzytelniania wykorzystujących identyfikatory.

Badania wykazały, że większość ludzi z góry zakłada, że identyfikatory są prawdziwe i potwierdzają legalność uprawnień. Trudno też o weryfikacje tych uprawnień, ponieważ inni uprawnieni, także posiadający identyfikatory, nie mają środków prawnych i technicznych, aby to zrobić. Do opisanej dewaluacji stosowanych powszechnie identyfikatorów przyczyniła się przede wszystkim dostępność na rynku fałszywych dokumentów oraz powszechna dostępność drukarek do personalizacji kart kredytowych. Atak dwójki terrorystów na redakcję satyrycznego czasopisma Charlie Hebdo wstrząsnął nie tylko Francją, ale i całym światem. Stał się także impulsem do poważniejszych rozważań na temat bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy i w jakim stopniu podobnym atakom terrorystycznym jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać, szczególnej wagi nabiera prewencja. Specjalna ochrona ze strony policji, osobista ochrona i systemy kontroli dostępu zawodzą, jeżeli nie stanowią spójnego systemu, a informacje o nim nie są dostatecznie chronione. Dlatego tak ważna jest ciągła i wytężona praca nad doskonaleniem istniejących systemów ochrony oraz opracowywaniem nowych zabezpieczeń, mniej podatnych na zewnętrzne rozpoznanie. Jedno z takich innowacyjnych rozwiązań miałem możliwość poznać podczas ostatnich targów CARTES w Paryżu.

Jest nim system tictopass belgijskiej firmy ticto. Ich system umożliwia wizualne uwierzytelnianie ludzi znajdujących się w tłoku, którzy posiadają autoryzację do udziału w specyficznych wydarzeniach lub dostępu do określonych miejsc. Na targach paryskich system demonstracyjny tictopass był prezentowany przez jego autora, a zarazem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI