Strefa VIP | Co? Jak? Komu?

Strefa VIP | Co? Jak? Komu?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Skwapliwie niczym żydowscy chłopcy w chederze siedzimy i notujemy myśli uczestników spotkania. Boimy się uronić choćby jedno słowo, choćby jedną uwagę, która może okazać się tą szczerozłotą. Jest nas kilkanaście osób w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, różnymi nawykami, różną tradycją i mówiących różnymi językami. Angielski to taka nasza lingua franca, bankowe esperanto.

Dwa chłodne dni w Helsinkach. Siedziba Banku Centralnego wtulona w białe cielsko katedry, która była kiedyś soborem prawosławnym dominującym nad miastem i widocznym z najdalszego miejsca. Najstarsza część miasta. Typ zabudowy zadziwiająco podobny do naszego Nowego Światu. Klasycystyczne dwupiętrowe kamienice, budynki rządowe, które znajdziesz w Siedlcach, Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Lublinie, Wilnie czy Żytomierzu. Pomiędzy owe klasycystyczne pawilony wciśnięto modernistyczne budynki XX-wieczne w chłodnym, skandynawskim stylu. I znów analogia do naszego, własnego modernizmu i funkcjonalizmu międzywojnia. Jakieś to zadziwiająco bliskie.

Siedzimy więc na ważnej lekcji o muzeach bankowych, a każdy z siedzących to inny przypadek, inne niepokoje i inne cierpienia twórcze. A cierpienie jest tu terminem najwłaściwszym z właściwych, choć słowo nieco zbyt wielkie i ważące. Każdy z nas ma poważną lekcję do odrobienia, której temat brzmi: co to jest według ciebie muzeum pieniądza i czym ma się ono zajmować? Wypracowanie ma być nie krótsze niż trzy strony. Philippe, przewodniczący zespołu straceńców prosi, by dzielić się troskami, uwagami, spostrzeżeniami. Kolega z Rumunii, znawca numizmatyki niepokoi się o zasoby monet i medali. Jego kraj to eldorado archeologiczne i siłą mnogości oraz piękna i bogactwa monet narzuca się jedyne rozwiązanie: pieniądz to moneta. Ma w swym myśleniu sojusznika z Italii, gdzie archeologia nie polega na kopaniu, ale podnoszeniu tego, co leży na ziemi. Tak tam mają. Dystyngowany Luis Abreu Nunes z Portugalii też zmierza w kierunku koncepcji miniaturowego piękna zamkniętego w złotym, srebrnym, brązowym krążku. Jest to tym bardziej uzasadnione, iż siedziba muzeum będzie się mieścić w dawnym XIV- -wiecznym… kościele. Będzie to wyglądało porywająco i bardzo dystyngowanie. Tworzy się taki klimat, taki design, taka gra kamiennego, zimnego wnętrza i tysięcy błysków światła odbijającego się od maleńkich metalowych krążków. Ten, kto był przypadkowym świadkiem lizbońskiego, słonecznego, letniego poranka, ten wie, o jakim świetle mówię. Zżymam się, bo co mają zrobić ci, którzy żyją w germańsko-słowiańskiej terra incognita? Kiedy niebo pochmurne i deszcz siąpi, to czym wywołać zachwyt, zdziwienie, zaciekawienie? Co innego, gdy oglądasz podobizny władców noszących imiona wyjęte z dzieł poezji i literatury i czytasz napisy, które są w języku filozofów i cesarzy. Co innego, gdy świadectwa starożytnych cywilizacji są na wysokości twoich oczu, a co innego, gdy musisz przecinać łopatą darń i wżerać się w piach i glinę i przebijać się przez nic nie wartą jałowość, by dotrzeć gdzieś głęboko, gdzie kawałki naczyń i zżarte nigdy nienasyconym czasem srebrne krążki są skarbem największym.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI