Stopy procentowe w górę, właściciele lokat wciąż na ogromnym minusie

Stopy procentowe w górę, właściciele lokat wciąż na ogromnym minusie
Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce. Źródło: eToro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na przyspieszonym o tydzień posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych w Polsce o 50 punktów. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 2,25 proc. Realna stopa procentowa wynosi obecnie -6,05 proc., czyli tyle przeciętnie traci się obecnie na bankowej lokacie.

Tym samym RPP kontynuuje serią podwyżek rozpoczętą w październiku 2021. Od tego czasu stopy są podnoszone co miesiąc na kolejnych posiedzeniach, a obecna jest czwartą podwyżką z rzędu. W sumie stopy zostały podniesione z poziomu 0,1 proc. do 2,25 proc.

Czytaj także: RPP znowu podwyższyła stopy procentowe, referencyjna w górę o 50 pb do 2,25 proc.; najwyższy poziom od sierpnia 2014 r. >>>

Podstawowym motywem działań RPP jest przeciwdziałanie wysokiej inflacji, która cały czas rośnie, mimo wcześniejszych podwyżek stóp.

W listopadzie inflacja wyniosła 7,8 proc., w grudniu szacuje się, że wyniosła około 8,2 proc. Według prognoz NBP, szczyt inflacji z odczytem 8,3 proc. ma nastąpić w czerwcu, a inflacja na koniec 2022 roku ma wynieść 6,2 proc. Te prognozy są jednak bardzo ostrożne i nie można wykluczyć, że inflacja w 2022 roku osiągnie poziom dwucyfrowy.

Wysoka ujemna stopa procentowa w gospodarce

Warto pamiętać, że różnica pomiędzy wysokością oficjalnych stóp procentowych a inflacją pozostaje duża. Wysoka jest zatem ujemna stopa procentowa w gospodarce. Jeśli od obecnego poziomu stóp (2,25 proc.) odejmiemy prognozowany obecnie przez NBP szczytowy prognozowany poziomu inflacji (8,3 proc.) to otrzymamy realną stopę procentową wynoszącą -6,05 proc. Tyle obecnie przeciętnie traci na bankowej lokacie jej właściciel. Osoby, które trzymają pieniądze w domu, tracą natomiast jeszcze więcej, bo całą wartość inflacji.

Czytaj także: Podwyżki stóp to wyższe raty kredytów >>>

Nie jest to tylko polska specyfika, a podobne zjawisko obserwujemy już od dekady na całym świecie. Obliczona, analogicznie do polskiej, realna stopa w Unii Europejskiej wynosi aktualnie -5 proc., w Wielkiej Brytanii -5,5 proc., a w USA -6,5 proc.

Na horyzoncie kolejne podwyżki stóp procentowych

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się dalszych podwyżek stóp w Polsce, przewidujemy, że podstawowa stopa procentowa na koniec 2022 roku wyniesie 4 proc. W tym roku możemy także spodziewać się poniesienia stop procentowych przez FED, pierwszej podwyżki spodziewamy się w czerwcu 2022 roku.

Źródło: eToro