Stopy procentowe na Węgrzech, w Norwegii i Anglii w górę, w Szwajcarii bez zmian, w Turcji w dół

Stopy procentowe na Węgrzech, w Norwegii i Anglii w górę, w Szwajcarii bez zmian, w Turcji w dół
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową do 3,60 proc., z 3,30 proc. - poinformował bank w komunikacie.

To już 5. podwyżka tej stopy na Węgrzech w ciągu ostatnich kilku tygodni.

9 i 2 grudnia bank podwyższył tę stopę po 20 pkt. bazowych, 25 listopada – podwyższył o 40 pkt. bazowych, a 18 listopada zdecydował o podwyższeniu tej stopy o 70 pkt. bazowych.

Bank centralny Norwegii podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych

Bank centralny Norwegii – Norges Bank – podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych – podał bank w czwartkowym komunikacie.

Główna stopa – depozytowa – wynosi po tej podwyżce 0,50 proc. Bank podwyższył ją poprzednio na swoim posiedzeniu 23 września – również o 25 pkt. bazowych.

Czytaj także: Fed: główna stopa w USA bez zmian >>>

Analitycy spodziewali się takiej decyzji banku.

Norges Bank wskazał w czwartek, że kolejna podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej nastąpi w marcu 2022 roku. 

Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc. – podał bank w czwartek w komunikacie.

Takiej decyzji banku spodziewali się ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści.

Bank powtórzył, że frank jest nadal wysoko wyceniany, a nowy wariant koronawirusa – Omikron – zwiększa niepewność w kwestii perspektyw dla gospodarki.

SNB zapewnił o możliwej interwencji na rynku walutowym, jeśli wystąpi taka konieczność.

Bank prognozuje, że inflacja w 2021 r. wyniesie 0,6 proc., a w 2022 r. 1,0 proc. 

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową stopę repo o 100 pb do 15 proc.

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 100 pb do 15 proc. – poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pójdą w dół o 100 pb.

Bank podał w komunikacie, że kończy korzystanie z ograniczonej przestrzeni monetarnej na obniżki stóp. W listopadzie CPI w Turcji wyniósł ponad 21 proc.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 5,27 proc. Za dolara trzeba zapłacić 15,64 liry, najwięcej w historii. Od rozpoczęcia cyklu obniżek stóp proc. kurs tureckiej waluty osłabił się o ok. 45 proc. i jest na drodze do zakończenia roku z największą deprecjacją od czasu kryzysu finansowego z 2001 r. Indeks giełdowy Borsa Istanbul 100 rośnie o 1,6 proc. po decyzji CTB, a indeks bankowy giełdy wzrósł o 3,5 proc.

To czwarta obniżka stóp proc. za kadencji nowego prezesa CTB. Podczas poprzednich posiedzeń CTB obniżył główną stopę proc. o łącznie 400 pb.

20 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował Naci Agbala, mianowanego na to stanowisko w XI 2020 r. Nowym prezesem został Sapah Kavcioglu.

Decyzja Erdogana była reakcją na wyższą od oczekiwań podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 18 marca, gdy prezes Agbal podniósł benchmarkową stopę repo o 200 pb do 19 proc. wobec podwyżki o 100 pb oczekiwanej przez rynek. Na trzech ostatnich posiedzeniach 2020 roku CTB podniósł jednotygodniową stopę repo łącznie o 875 pb.

Podczas posiedzeń od lipca 2019 r. do maja 2020 r. CTB dziewięć razy z rzędu obniżył koszty kredytu, łącznie o 1.575 pb.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 15 pb do 0,25 proc.

Bank Anglii (BoE) podniósł główną stopę procentową o 15 pb do 0,25 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Bank podał, że pewne skromne zacieśnianie monetarne jest jeszcze możliwe.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 8 do 1.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów – na poziomie 895 mld funtów. BoE podwyższył go ostatni raz 5 listopada 2020 r., o 150 mld funtów z 745 mld funtów. Za utrzymaniem obecnego targetu głosowało 9 z 9 członków BoE.

Według BoE, pewne „skromne zacieśnianie monetarne” jest jeszcze możliwe.

„Komitet w dalszym ciągu ocenia, że perspektywy inflacji w średnim okresie wiążą się zagrożeniami i pewne umiarkowane zaostrzenie polityki pieniężnej w okresie prognozy prawdopodobnie będzie konieczne do trwałego osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Komitet dokona oceny bilansu zagrożeń dla średnioterminowej inflacji w świetle pojawiających się danych” – wynika z komunikatu po posiedzeniu.

„Chociaż wariant Omicron prawdopodobnie zaważy na aktywności w krótkim okresie, jego wpływ na średnioterminową presję inflacyjną jest na tym etapie niejasny” – dodano.

Z komunikatu BoE wynika, że bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe.

BoE prognozuje także szczyt inflacji w kwietniu 2022 r.

„Progności BoE spodziewają się, że inflacja utrzyma się na poziomie około 5 proc. przez większość okresu zimowego, a szczyt wyniesie około 6 proc. w kwietniu 2022 r., przy czym dalszy wzrost wynika głównie z opóźnionego wpływu zmian rachunków za media w zakresie hurtowych cen gazu” – podano.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Funt zwyżkuje wobec dolara o 1,05 proc. do 1,3352. 

Źródło: PAP BIZNES