Stopy procentowe bez zmian

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

benecki.rafal.a.150xPierwsze tegoroczne posiedzenie bez niespodzianek. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmieniła poziomu stóp procentowych.

Według ekonomistów ewentualnym zmianom nie sprzyja sytuacja gospodarcza w kraju, przede wszystkim wysoka inflacja i możliwe spowolnienie gospodarcze.

– Wysoki poziom inflacji jest w dużym stopniu zasługą efektów zewnętrznych, cen paliw, słabości kursów. Jednocześnie w IV kwartale strefa euro weszła w recesję. To będzie się przekładać na sytuację w polskiej gospodarce. Podwyższanie stóp w takich warunkach mogłoby być zbyt agresywnym podejściem – zaznacza Rafał Benecki, ekonomista ING Banku.

Od czerwca 2011 roku główna stopa procentowa wynosi 4,5 proc. Zdaniem ekonomistów ewentualne zmiany zostaną wprowadzone najwcześniej w II kwartale.

– Dlatego w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zmian stóp procentowych. W sytuacji, kiedy kurs się ustabilizuje możliwe są niewielkie obniżki – prognozuje Rafał Benecki.

Jutro decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.

Aby zobaczyć wypowiedź Rafała Beneckiego kliknij tutaj oraz aby zobaczyć wypowiedź na temat posiedzenia RPP prof. Krzysztofa Opolskiego z Uniwersytetu Warszawskiego kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl