Stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (druk nr 350), przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

komputeryzacja.01.250xRząd negatywnie ocenia poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Posłowie zaproponowali przepisy zobowiązujące gminę do udzielania bezpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym. Pomoc ta byłaby świadczona jako zadanie własne i udzielana na etapie przedsądowym w postaci: konsultacji prawniczych, porad prawnych oraz pomocy w pisaniu pism procesowych na zasadach określonych przez gminę (z wyłączeniem zastępstwa prawnego i procesowego stron). Pomoc ta byłaby finansowana z budżetu gminy.

Rząd zwraca uwagę, że projektodawcy oszacowali maksymalny koszt tych rozwiązań dla budżetu państwa na ok. 8 mln zł (z przeznaczeniem na dotacje dla gmin na pomoc prawną). Natomiast na podstawie obowiązujących przepisów nie jest możliwe udzielanie dotacji celowych z budżetu państwa na taki cel. Poza tym kondycja finansowa gmin w Polsce jest zróżnicowana. A nowelizacja dotyczyłaby z jednej strony dużych miast, gdzie zainteresowanie tą formą pomocy może być duże, ponieważ stawki za usługi prawnicze są wysokie, z drugiej – małych wiejskich gmin, które korzystają z usług prawnych w ograniczonym zakresie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że udzielanie pomocy prawnej w wielu urzędach gmin oznaczałoby zatrudnienie dodatkowych osób (posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata).

Ponadto należy podkreślić, że obowiązujące przepisy ustawy o pomocy społecznej wskazują, iż jednym z zadań własnych powiatu jest udzielanie informacji o prawach i obowiązkach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego oraz ochrony praw lokatorów. Tego typu informacje udzielane są bezpłatnie.

Źrodło: www.premier.gov.pl