Staniały kredyty w euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kochalska.halina.b.150xEuropejski Bank Centralny obniżył dziś podstawową stopę procentową z 1,5 do 1,25 proc. Sprawił tym miłą niespodziankę spłacającym kredyty w unijnej walucie. Rata kredytu na 300 tys. zł obniży się dzięki temu o niemal 50 zł.

EBC jest w tym roku wyjątkowo aktywny. Dwa razy podwyższał stopy procentowe w strefie euro. Pierwsza podwyżka o 0,25 p.p. miała miejsce w kwietniu. Do kolejnej również o 25 punktów bazowych doszło w lipcu. W warunkach wyższych stóp rynki funkcjonowały niecałe cztery miesiące.

Dla około 75 tys. osób spłacających kredyty mieszkaniowe w euro decyzja EBC oznacza obniżkę rat. Jeśli w ślad za ruchem Rady EBC spadnie również trzymiesięczny EURIBOR, koszt obsługi 30-letniego kredytu w euro na 300 tys. zł zejdzie z 1450 zł na 1405 zł (przy założeniu, że marża wynosi 2 p.p., a EURIBOR 3M spada z 1,58 na 1,33 proc.).

Dla porównania, rata kredytu na 300 tys. zł i 30 lat w złotych to obecnie już około 1840 zł (przy marży 1,3 p.p. oraz WIBOR 3M 4,91 proc.). Różnica ta jest głównie efektem dysproporcji pomiędzy stopami procentowymi w Polsce (podstawowa wynosi 4,5 proc.) i w strefie euro. I jest główną przyczyną popularności kredytów mieszkaniowych w unijnej walucie.

Wartościowo udział kredytów mieszkaniowych w euro w nowo udzielanych kredytach hipotecznych przekraczał w II kwartale tego roku 14 proc. i był nieco wyższy niż w I kwartale, kiedy to wynosił 13,2 proc. – wynika z ostatnich danych Związku Banków Polskich. Dla poszukujących finansowania na zakup nieruchomości jest to waluta drugiego wyboru.

Halina Kochalska, Open Finance