Stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego: prezydent wydał rozporządzenie

Stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego: prezydent wydał rozporządzenie
Prezydent Andrzej Duda Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Jak wskazał, wniosek był w ostatnich dniach „wnikliwie analizowany” przez prezydenta, także w gronie doradców. „Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusje” – mówił Spychalski.

„Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3-kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią” – powiedział Spychalski.

Rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu w parlamencie

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie” – wyjaśnił Spychalski. 

Źródło: PAP BIZNES