Środki z OFE będzie można wypłacić w całości

Środki z OFE będzie można wypłacić w całości
Robert Lidke, fot. Jacek Barcz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Duda w Magazynie "EKG" w TOK FM powiedział w poniedziałek 14 sierpnia, że jest już gotowy nowy projekt ustawy likwidującej OFE. Publikacja całości nastąpi za dwa tygodnie. Jak poinformował, decyzję będzie o wyborze IKE czy ZUS będzie można podjąć prawdopodobnie od 1 marca przyszłego roku. Według wstępnych planów - będziemy mieli na to dwa miesiące.

#RobertLidke: Każdy z uczestników OFE znajduje się w innej sytuacji, dlatego podjęcie najlepszej decyzji będzie wymagało dużej rozwagi #IKE #OFE @_IGTE

Postulat, aby w perspektywie po osiągnięciu wieku emerytalnego można było wypłacić z IKE wszystkie środki zgromadzone wcześniej w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest dużą zachętą do przekazania środków na Indywidualne Konta Emerytalne.

Czytaj także: Nie powinno być opłaty przekształceniowej OFE po ogłoszeniu Polskiego Ładu

Jeszcze niedawno na poważnie nie rozważano takiego rozwiązania.

W ratach lub w całości

W czwartek (13.02.2020 r.) Sejm zdecydował, że około 154 mld złotych, które znajdują się w OFE zostanie przekazanych na Indywidualne Konta Emerytalne, i że będą one podlegały dziedziczeniu.

Czytaj także: Likwidacja OFE, dlaczego miliony przyszłych emerytów chcą silnych wzrostów na GPW w tym roku?

Środki te po osiągnięciu wieku emerytalnego przez uczestnika OFE będą mogły być wypłacone w ratach lub całości.

– Ostateczna likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych miała być wdrażana wcześniej, ale zmiany zatrzymał koronawirus – mówił w poniedziałek 14 września w TOK FM wiceminister Waldemar Buda. Twierdził, że główne założenia nowego projektu są bez zmian względem pierwotnych propozycji.

Czy wiele osób nie zdecyduje wybrać ZUS? Zachętą do przejścia do ZUS ma być ma być brak opłaty jednak trzeba samemu podjąć działanie. Jak mówi Zbigniew Przybysz, rzecznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, celem reformy jest możliwość wyboru: IKE lub ZUS. To oznacza, że o tym czy wybrać IKE czy ZUS zdecydują sami uczestnicy OFE. Proponowane w ustawie rozwiązanie „braku aktywności” uczestnika w odniesieniu do wyboru rozwiązano przez automatyczne przekształcenie OFE w IKE. Brak złożenia deklaracji będzie oznaczał wybór IKE, a złożenie deklaracji w swoim OFE o przejściu do ZUS. Dziś jesteśmy na etapie przed przyjęciem rozwiązań ustawowych przez parlament, dlatego podawane przez ekspertów szacunki dotyczące wyboru IKE czy ZUS trzeba oceniać właśnie w takim kontekście.

Czytaj także: Trzy propozycje zmian w przepisach dotyczących likwidacji OFE

IKE albo ZUS

Środki z OFE trafią do IKE w sposób automatyczny. Te osoby, które będą temu przeciwne, będą mogły zdecydować o przekazaniu środków z OFE do ZUS.

Jeśli środki trafią na IKE trzeba będzie ponieść opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto zgromadzonych na rachunku uczestnika w OFE.

Czytaj także: Likwidacja OFE, potrzebne wsparcie uczestników przy wyborze IKE albo ZUS


Krótka radość, albo dożywotnia emerytura

Uczestnicy OFE będą mieli o czym myśleć. Możliwość jednorazowej wypłaty to duża pokusa. Odstraszać może 15-procentowa danina.

Jednak wypłacenie całej kwoty oznacza, że do końca życia pozostanie się na emeryturze składającej się tylko z tego, co zostanie w ZUS.

Czytaj także: Likwidacja OFE: wybrać ZUS czy IKE, ekonomiści doradzają

Natomiast przekazanie środków z OFE do ZUS powoduje, że do śmierci będziemy otrzymywali świadczenie powiększone o składniki pozostałe z OFE.

Eksperci, którzy rozmawiali z naszym portalem o tym wyborze jednoznacznie wskazywali, że kobiety, które statystycznie żyją dłużej powinny zdecydować się na przekazanie swoich środków do ZUS.

Każdy z uczestników OFE znajduje się w innej sytuacji. Dlatego podjęcie najlepszej decyzji będzie wymagało dużej rozwagi.

Czytaj także: Kto zyska, a kto straci na zmianie terminu wyceny aktywów OFE przenoszonych do ZUS?

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu aleBank.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.

Źródło: aleBank.pl