Sprytny ruch Draghiego wspiera kurs euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

niedzwiedzki.marcin.b.150x203Wczoraj Mario Draghi uzależnił skup obligacji krajów ze strefy euro przez Europejski Bank Centralny (EBC) od Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), dzięki czemu udało mi się ograniczyć znaczenie sprzeciwu Bundesbanku wobec tej operacji. Dodatkowo, integrując warunki planu ESM/EFSF i bardzo potrzebnego programu zakupu obligacji, Draghi "odbił piłkę" z powrotem do rządów krajowych.

Nie ma zatem trzeciego programu długoterminowego refinansowania LTRO, jest natomiast trzeci plan zakupu obligacji, z określonymi warunkami jego uruchomienia, czasem trwania oraz brakiem przewodnictwa EBC (EBC będzie stał obok innych nabywców obligacji w hierarchii wierzycieli).

Program zakupu obligacji na rynku wtórnym zaprezentowany przez Europejski Bank Centralny nosi nazwę Bezpośrednich Transakcji Monetarnych (Outright Monetary Transactions, OMT). Jego uruchomienie będzie zależne od wdrożenia przez kraje ubiegające się o skup obligacji programów oszczędnościowych w ramach ESM. Pomoc również będzie zależeć od opinii na temat kondycji krajów ubiegających się o pomoc, jakie wydają Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz tzw. Troika UE.

OMT będzie koncentrować się na 3-letnich obligacjach rządowych, bez żadnych ograniczeń ilościowych i pozostanie w pełni wysterylizowany.

Oznacza to dokładną analizę skupowanych obligacji i pewną hierarchię ich wyboru. Przykładem może być skup obligacji 10-letnich, którym zostały 3 lata do momentu zapadalności. Program ten nie posiada tej samej wydajności, co zwiększenie płynności na rynku międzybankowym czyli bezpośrednie drukowania pieniądza. Uruchomienie OMT zależy od krajów formalnie żądających pomocy od istniejącego funduszu ratunkowego (EFSF/ESM). Oznacza to, że EBC nie tylko wstrzyma zakup obligacji krajów niespełniających warunków EFSF/ESM, ale może również zacząć je sprzedawać.

Plan zakupu obligacji przez EBC umożliwia Rezerwie Federalnej USA „zakup” większej ilości czasu w przypadku pojawienia się dodatkowych niepewności na rynku, np. związanych z długiem krajów PIIGS. Najwyższa od 5 miesięcy liczba 201 tys. dodatkowych miejsc pracy w USA, podana w raporcie ADP za sierpień, potwierdza nasze stanowisko, że w tym miesiącu nie zostanie ogłoszony program luzowania ilościowego w polityce mineralnej USA, czyli QE3. Kolejnym argumentem przeciwko niemu jest 7-letni szczyt wskaźnika cen producentów, będącego składnikiem indeksu ISM.

W efekcie wyżej wspomnianych wydarzeń para walutowa EUR/USD osiąga czwarty z rzędu tygodniowy szczyt. Jest to najdłuższa passa od października 2010 r. Para ta testuje obecnie 12-miesięczny poziom oporu, czyli wartość 1,2635. Przełamanie tego poziomu może spowodować test lipcowego szczytu na poziomie 1,2745. Linia oporu wzrosła do poziomu 1,2450, testując lipcowy poziom. Powinno to prawdopodobnie utrzymać parę EUR/USD powyżej poziomu 1,24, utrzymując ograniczenia pomiędzy 100-dniową średnią ruchomą a 55-dniową średnią ruchomą kolejno na poziomach 1,2595 oraz 1,2395. Świeże zainteresowanie jest oczekiwane w pobliżu poziomu 1,2450 testując lipcowy szczyt w okolicach 1,2660.

Marcin Niedźwiecki
specjalista rynku CFD i Forex
City Index