Spowolnienie niemieckiej lokomotywy osłabi euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400W poniedziałek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły wiadomości o niespodziewanym umocnieniu wartości europejskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Mimo słabszych od prognozowanych danych napływających z Eurostrefy, kurs EUR/USD - po osiągnięciu w piątek dwuletniego minimum - podczas wczorajszej sesji odnotował wyraźną korektę, sięgając poziomu 1.2673.

Wiele wskazuje jednak na to, że ruch ten nie będzie w najbliższych dniach kontynuowany. Czynnikiem sprzyjającym dalszej deprecjacji wspólnej waluty mogą okazać się m.in informacje napływające zza Odry – jak wynika z informacji opublikowanych przez niemiecki urząd statystyczny, dynamika produkcji przemysłowej w największej gospodarce regionu spadła w ostatnim miesiącu do najniższego poziomu od stycznia 2009 roku.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację prognoz gospodarczych MFW. Popołudniu, uwagę inwestorów przyciągną także przemówienia przedstawicieli Fed, w tym Narayana Kocherlakota, szefa Fed z Minneapolis oraz Williama Dudlaya, szefa Fed z Nowego Jorku.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska