Split payment: zmienią się kary finansowe dla firm?
Dla niektórych branż może być to rozwiązanie korzystne, ale część przedsiębiorców musi się liczyć z tym, że kwota VAT będzie zamrożona na ich rachunku bankowym i nie będą mieli do niej dostępu.
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy ze stosowaniem obecnie odwrotnego obciążenia mogą mieć powody do zadowolenia, że zostanie ono zastąpione przez split payment.
Czytaj także: Obowiązkowy split payment od 1 września. Rząd przyjął projekt ustawy >>>
Problematyczne odwrotne obciążenie
– Odwrotne obciążenie było problematyczne, zwłaszcza dla branży budowlanej, co wiązało się z trudnościami w zdefiniowaniu, czym jest usługa – mówi Wojciech Kotowski, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.
Przedsiębiorcy muszą się liczyć z sankcjami
Przedsiębiorcy muszą się również liczyć z sankcjami, które przewiduje ustawodawca. Sankcje dotyczą niedopełnienia m.in. obowiązku wskazania mechanizmu płatności podzielonej na fakturze oraz zapłaty przy zastosowaniu tego mechanizmu.
Wysokość sankcji może być równa wielkości podatku VAT na fakturze. – Trwają prace legislacyjne, ta kwota sankcji ma być obniżona do 30 proc., tym bardziej warto obserwować, w jakim ostatecznym kształcie propozycje wejdą w życie – komentuje mec. Kotowski.