Spadają ceny metali na światowych rynkach
Obawy o spadek popytu na metale przemysłowe powoduje, iż ceny w dalszym ciągu utrzymują się na relatywnie niskich poziomach. Notowania miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) oscylują w okolicach dwutygodniowych dołków, czyli poziomu 8200 USD za tonę.
Aluminium natomiast notowane jest w okolicach 2000 USD za tonę. „Niedźwiedzie” nastroje na tych rynkach spowodowane są w głównej mierze przez ten sam czynnik – niepewną sytuację chińskiej gospodarki. Wiele bowiem czynników wskazuje na jej spowalnianie, co może przełożyć się w niedalekiej przyszłości na znaczny spadek zapotrzebowania na oba surowce, których Chiny, i w jednym i drugim przypadku, są największym na świecie konsumentem.
Dotychczas ceny windował chiński sektor budowlany. Wiele jednak wskazuje, iż boom na tym rynku może się wkrótce zakończyć. Wprawdzie Chiński Bank Ludowy próbuje stymulować gospodarkę, wpompowując raz za razem płynność w system bankowy (ostatnia taka operacja miała miejsce we wtorek), jednak te działania w dłuższym terminie będą niewystarczające. Potwierdzają to opublikowane w tym tygodniu prognozy Banku Światowego, który obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego Chin z 8,2 do 7,2 procent.
Czynnik chiński, jako główny powód słabych wyników finansowych oraz pesymistycznych prognoz przyszłorocznych, podał również w swoim komunikacie największy w USA producent aluminium, spółka Alcoa.
Opublikowane przez nią we wtorek słabe wyniki nie były zaskoczeniem, jednak obawy inwestorów wzbudziło obcięcie prognoz zużycia aluminium, co natychmiast odbiło się na notowaniach cen zarówno tego metalu, jak i sporej części azjatyckich indeksów.
Obecna globalna awersja do ryzyka, potęgowana przez strach inwestorów przed kolejnymi publikacjami wyników kwartalnych amerykańskich spółek powoduje, iż w najbliższych dniach metalom może być ciężko „wejść na ścieżkę wzrostów”. Ratunkiem mogą być przyszłotygodniowe publikacje danych makro, między innymi tych z amerykańskiego rynku nieruchomości (środa, czwartek i piątek) oraz dotyczących tamtejszego przemysłu (wtorek).
Maciej Leściorz
specjalista rynku CFD i Forex
City Index