Spada WIBOR, co z kredytami?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krason.marcin.150xTrzymiesięczna stawka WIBOR od ponad roku nie była tak nisko jak aktualnie. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyt hipoteczny w złotych - ich raty od połowy sierpnia spadły o ok. 3,5 proc., a wiele wskazuje na to, że mamy to dopiero początek spadków.

Przez ostatnie dwa miesiące trzymiesięczna stawka WIBOR (jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym to wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych) obniżyła się z 5,11 do 4,76 proc. To oznacza spadek raty kredytu o 22-24 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (ok. 3,5 proc.), co w przypadku kredytu na 300 tys. zł przekłada się na miesięczną oszczędność rzędu 65-70 zł.

Aktualnie WIBOR jest notowany najniżej od połowy października ubiegłego roku, a ostani głębszy spadek zanotowano w pierwszej połowie 2010 r. Potem mieliśmy bowiem do czynienia z cyklem podnoszenia stóp procentowych, więc i WIBOR (a za nim oprocentowanie kredytów hipotecznych) rósł.

Teraz ekonomiści oczekują obniżek stóp, co rynek zaczął dyskontować już kilka tygodni temu i stąd spadek WIBOR-u. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to koniec dobrych wiadomości dla złotowych kredytobiorców. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czytamy m.in. „Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej.” co jest dość wyraźną wskazówką, że obniżki stóp w końcu się doczekamy.

Wskazują też na to notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Z ich analizy można wywnioskować, że rynek oczekuje spadku WIBOR-u do poziomu 4,30-4,35 proc. przed końcem roku i do 3,80 proc. na wiosnę 2013 r. Gdyby te prognozy się spełniły, rata kredytu na 300 tys. zł spadłaby o dalsze 90 zł do końca grudnia i o kolejne 90 zł przez następnych kilka miesięcy. Łącznie w ciągu roku obniżka miesięcznej raty wyniosłaby ponad 250 zł. Warto jednak zaznaczyć, że notowania kontraktów są tylko wizją rynku, a nie konkretnym wskaźnikiem, na podstawie którego płacone są odsetki kredytów.

121026.przykladowe.raty.01.444x227

Klienci zmianę stóp procentowych i wzrost WIBOR-u odczują w różnym czasie i stopniu, bo banki wg własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 p.p. lub 0,25 p.p. Dla klientów niektórych banków obecne obniżki WIBOR-u będą odczuwalne w portfelu dopiero od stycznia, inni ze spadku raty mogą się cieszyć co miesiąc.

Marcin Krasoń
Open Finance