Spada tempo wzrostu zatrudnienia w USA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Koniec tygodnia na rynku walutowym upłynął pod znakiem publikacji oficjalnych danych obrazujących aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy. Mimo umiarkowanie optymistycznych prognoz - zakładających niewielkie spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych - wiadomości napływające zza Oceanu okazały się znacznie słabsze od oczekiwanych.

Jak wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy, w marcu liczba osób pracujących w tamtejszym sektorze pozarolniczym wzrosła o 126K, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 244K. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu przyrost zatrudnienia okazał się najmniejszy od grudnia 2013 roku. W reakcji na publikację danych, podczas piątkowej sesji obserwowaliśmy znaczące osłabienie amerykańskiego dolara wobec większości walut – kurs EUR/USD wzrósł w piątek do poziomu 1.1034 (+0.86%), natomiast USD/PLN spadł do 3.6790 (-1.11%).

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację usługowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Przed południem poznamy także informacje o dynamice inflacji PPI (prognoza 0.2% m/m i -3% r/r) w strefie euro. Istotny wpływ na sytuację panującą na rynku surowców może mieć natomiast raport o zmianie stanu rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska