Spada inflacja w Eurostrefie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Koniec tygodnia upłynął pod znakiem dalszej aprecjacji dolara, czemu dodatkowo sprzyjały słabsze od prognozowanych dane docierające ze Starego Kontynentu. Podczas piątkowej sesji zza Odry napłynęły informacje o istotnym spadku sprzedaży detalicznej w Niemczech - z 0.9% m/m w listopadzie do -2.5% m/m w grudniu.

Dla inwestorów pokładających nadzieję we wspólnej walucie, dużym rozczarowaniem okazały się również wiadomości o wysokości inflacji w strefie euro. Większość analityków spodziewała się wzrostu jej dynamiki o 0.9% r/r, tymczasem – jak poinformował Eurostat – wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł w styczniu 0.7% r/r, co ponownie przyczyniło się do wywołania fali spekulacji na temat możliwości zmiany aktualnej polityki monetarnej regionu. W listopadzie spadek inflacji do tego samego poziomu, będącego najniższym od ostatnich trzech lat, stał się głównym powodem obniżenia stóp procentowych. Jak tym razem postąpi Mario Draghi, dowiemy się już podczas czwartkowego posiedzenia ECB.

Tymczasem, początek tygodnia na światowych rynkach finansowych zapowiada się dosyć spokojnie. Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację indeksów PMI obrazujących aktualną kondycję sektorów przemysłowych po obu stronach Oceanu.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska