Śp. Abp Tadeusz Gocłowski CM: Odszedł wybitny kapłan i żarliwy Polak

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2016.05.foto.020.a.267xJak zgodnie potwierdzają wszyscy ci, którzy mieli szczęście Go spotkać, rozległą wiedzę i talent oratorski łączył z głęboką troską tak o losy Ojczyzny, jak i pomyślny byt pojedynczego człowieka.

Wpiątek 6 maja br. pożegnaliśmy w oliwskiej katedrze gdańskiego arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego CM. W sześćdziesiątym roku posługi kapłańskiej i trzydziestym trzecim, licząc od daty otrzymania sakry biskupiej – obu tych rocznic nie dane Mu było doczekać – a w osiemdziesiątym czwartym roku życia, 3 maja 2016 r. zakończył swoją ziemską wędrówkę. Był wieloletnim – od 31 grudnia 1984 r. – włodarzem gdańskiej diecezji, a od 25 marca 1992 r., kiedy to ustanowiono w Gdańsku metropolię, arcybiskupem metropolitą gdańskim – do 26 kwietnia 2008 r.

Posługę gdańskiemu kościołowi rozpoczął jeszcze u boku swego wielkiego poprzednika biskupa Lecha Kaczmarka, którego biskupem pomocniczym został 23 marca 1983 r., a wkrótce – 17 kwietnia tegoż roku – został konsekrowany.

Spyta uważny czytelnik, jak to nie doczekał rocznicy wyniesienia do godności biskupa? Otóż 21 kwietnia przeszedł Tadeusz Gocłowski drugi już w ostatnim czasie, bardzo tym razem rozległy wylew, po którym nie odzyskał świadomości, pozostając pod opieką lekarzy i personelu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Abp Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 r. w Piskach w diecezji łomżyńskiej. Ukończył gimnazjum księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo. w Krakowie, w szeregi których wstąpił po maturze. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 r. w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie.

Tyle suche fakty, które niewiele w istocie mówią o drodze życiowej i posłudze, tego niezwykłego człowieka.

Jak wspominał abp. Stanisław Gądecki – „w bezpośrednich kontaktach był zawsze człowiekiem życzliwym i błyskotliwym. Był też człowiekiem dialogu zarówno w sprawach społecznych, jak i politycznych. Był zawsze otwarty na inne środowiska” – mówił na antenie TVP Info przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem duchownego był Tadeusz Gocłowski „człowiekiem o wybitnej inteligencji i niebojącym się stawiać odważnych tez. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI