Solidaryzm tak. Wypaczenia nie. Sprzeciw wobec Janosikowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

110802.janosikowe.100xTo już ostatnie dni, kiedy można podpisać się pod projektem zmian ustawy dotyczącej tzw. Janosikowego. Akcja koordynowana jest przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej i trwa w całym kraju.

Obowiązujący przepis jest bardzo niekorzysty dla Mazowsza. Według obowiązujących zasad podatek solidarnościowy naliczany jest na podstawie danych sprzed dwóch lat. 2008 rok był dla Mazowieckiego bardzo korzystny, w związku z tym naliczony podatek wyniósł 940 mln zł. Nie wzięto jednak pod uwagę skutków kryzysu, który po 2008 roku nastąpił.

Wśród zainteresowanych komentujących zaistniałą sytuację, a jest wśród nich m. in. Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, nie ma sprzeciwu wobec idei podatku solidarnościowego, lecz sprzeciw wobec metodom jego naliczania obecnie obowiązującym.

W budżecie województwa mazowieckiego zabrakło środków na zapłacenie Jansikowego. Zwrócono się zatem o pożyczkę do Ministerstwa Finansów, która nie mogła być udzielona, ponieważ jej wysokość przekracza wysokość fynduszu pomocowego, przeznaczonego dla całego kraju.

Na zaproponowany projekt zmiany składają się następujące propozycje:

  • obniżenie podatku o 20%,
  • wprowadzenie preferencyjnego systemu przy przekazywaniu środków,
  • rejony dotknięte klęskami żywiołowymi jak pierwsze otrzymywałyby wyrównianie,
  • wpływy z podatku finansowałyby konkretne przedsięwzięcia – sprzeciw wobec finansowaniu biurokracji.

„Miliard złotych to most przez Wisłę, albo dwie stacje metra. Spośród 100 tysięcy podpisów, każdy jest wart 10 tysięcy złotych – mówi Marcin Kierwiński, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

źródło: www.samorzad.pap.pl