Skorzystaj z wyprzedaży – kup franki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

plucinski.konrad.a.150x225Cięcia stóp procentowych sprzyjają kredytobiorcom. Sprawiły one, że raty kredytów złotówkowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadły o ponad 10% (w przypadku kredytów na trzydzieści lat). W tym tygodniu swój czas mają kredytobiorcy spłacający zobowiązania we frankach szwajcarskich. Mogą oni skorzystać z "promocji" i kupić taniej walutę na spłatę kolejnych rat.

Spadek kursu franka szwajcarskiego w relacji do polskiej waluty, który ma miejsce od kilku dni, to efekt silnego umocnienia euro wobec franka. To natomiast jest następstwem słów szefa EBC, Mario Draghiego, na czwartkowej konfe rencji po posiedzeniu banku. Zostały one odebrane przez rynek jako zapowiedź wstrzymania dalszych cięć stóp procentowych w strefie euro. Na osłabienie franka mogły mieć również wpływ pogłoski o możliwości wprowadzenia w Szwajcarii ujemnej stopy procentowej, co skutecznie zniechęciłoby do zakupu szwajcarskiej waluty.

Dane GUS o inflacji CPI w grudniu 2012, które są sygnałem przemawiającym za kontynuacją cięć stóp procentowych, nie zaszkodziły złotemu i już we wtorek kurs CHF/PLN spadł do poziomu nieobserwowanego od lipca 2011 roku. Podczas popołudniowego handlu wyniósł on niewiele powyżej 3,31 PLN. Dziś od rana, po wczorajszym nieznacznym umocnieniu, frank znów traci na wartości i jest obecnie wyceniany w granicach 3,30 PLN. Ten spadek, o około 7 groszy w porównaniu do poziomów z k ońca zeszłego tygodnia, sprawia, że w przypadku przykładowego kredytu na kwotę 400 tys. zł, na 30 lat z marżą 1%, wypłaconego po kursie 2,8 PLN, rata w ciągu kilku dni zmniejszyła się o około 30 zł (7 zł za każde 100 franków raty).

Najwięcej na tej wyprzedaży mogą zyskać kredytobiorcy, którzy samodzielnie kupują walutę na spłatę raty i korzystają w tym celu z kantorów internetowych. Dzięki nim transakcję mogą przeprowadzić on-line w najlepszym dla siebie momencie lub ustawić zlecenie zakupu po osiągnieciu ustalonego pułapu ceny. Takich możliwości nie dają zazwyczaj banki, które najwyżej kilka razy dziennie aktualizują obowiązującą u nich tabelę kursu walut.

Analitycy przewidują jednak, że wzrost na parze EUR/CHF nie utrzyma się długo. Potencjał wzrostu euro słabnie, gdyż uzależniony jest mocno od globalnych nastrojów i danych napływających z rynku. Wraz ze spadkami na parze EUR/CHF spodziewać się możemy wzrostu wartości szwajcarskiej waluty w relacji do złotego, a silniejsze umocnienie polskiej waluty jest możliwe dopiero za kilka miesięcy po pojawieniu się wyraźnych sygnałów mówiących o pobudzeniu gospodarczym w strefie euro.  Z tego powodu warto rozważyć możliwość zakupu franków na kilka kolejnych rat, najlepiej poprzez realizację kilku zleceń w celu uśrednienia ceny.

Konrad Pluciński
eksperta MarketMoney.pl