Silna pozycja Niemiec

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196W piątek, uwaga inwestorów skierowała się w stronę Niemiec, skąd napłynęły informacje o wysokości indeksu Ifo, obrazującego nastroje wśród tamtejszych przedsiębiorców. Jak wynika z opublikowanych danych, niemiecki wskaźnik nastrojów biznesowych wzrósł w ostatnim miesiącu do 109.3 pkt, co było znacznie lepszym wynikiem od prognozowanego.

W efekcie wartość EUR/USD wzrosła o 0.61%, osiągając poziom 1.3557. Dla ekonomistów był to również sygnał świadczący o rosnącej pozycji Niemiec, które w przyszłości będą mogły przeciwstawić się decyzjom ECB dotyczącym stosowania kolejnych narzędzi luzowania polityki monetarnej. Wprawdzie Mario Draghi stanowczo zaprzeczył pogłoskom o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych, jednak coraz bardziej prawdopodobne staje się przeprowadzenie kolejnej rundy LTRO.

Tymczasem przedstawiciele niemieckich banków ostrzegają przed podejmowaniem radykalnych kroków, twierdząc, że działania mające na celu wzrost akcji kredytowej w Eurostrefie poprzez obniżenie stóp procentowych, mogą okazać się nieskuteczne, a nawet zapoczątkować kolejny kryzys finansowy na Starym Kontynencie.

Dzisiejsza sesja ze względu na niewielką ilość publikacji, zapowiada się wyjątkowo spokojnie. Dzień rozpoczął się od publikacji francuskiego indeksu zaufania biznesu. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o amerykańskiej dynamice sprzedaży nieruchomości w toku (prognoza 1.3% m/m) oraz wysokości wskaźnika aktywności wytwórczej Dallas Fed.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska