Seminarium „Decydujmy razem”
"Wrze czy stygnie? - o temperaturze partycypacji w polskich samorządach" to tytuł seminarium, które odbędzie się w dniach 25 i 26 października br. Seminarium będzie okazją do zaprezentowania diagnozy partycypacji publicznej w Polsce - pierwszych kompleksowych badań procesów włączania mieszkańców w podejmowanie decyzji publicznych w gminach. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Decydujmy razem".
Seminarium będzie okazją do zaprezentowania diagnozy partycypacji publicznej w Polsce – pierwszych kompleksowych badań procesów włączania mieszkańców w podejmowanie decyzji publicznych w gminach.
Pierwszego dnia:
- odpowiemy na pytanie, w jakim stopniu władze samorządowe, a w jakim mieszkańcy są otwarci na współrządzenie,
- przyjrzymy się czynnikom warunkującym partycypację obu stron,
- zastanowimy się nad udziałem mieszkańców w zarządzaniu gminnymi usługami publicznymi,
- omówimy wpływ kluczowych dla partycypacji publicznej wymiarów lokalnego życia publicznego, jak komunikacja społeczna, aktywność obywatelska oraz aktywność organizacji pozarządowych,
- zdiagnozujemy główne obszary problemowe towarzyszące relacji władz samorządowych z mieszkańcami i wspólnie zastanowimy się nad ich rozwiązywaniem.
Drugi dzień seminarium będzie okazją do podzielenia się lokalnymi doświadczeniami w budowaniu partycypacji. Do dyskusji grupowych dotyczących m.in. specyfiki partycypacji w różnych środowiskach, roli mediów lokalnych w debacie publicznej oraz angażowania się mieszkańców w funkcjonowanie gminnych instytucji usługowych szczególnie gorąco zapraszamy przedstawicieli samorządów lokalnych, lokalnych działaczy i praktyków.
Podczas seminarium będzie miała również miejsce premiera publikacji podsumowującej badania pt. Dyktat czy uczestnictwo? Diagnoza partycypacji publicznej w Polsce przygotowanej przez Instytut Spraw Publicznych w ramach projektu „Decydujmy razem”.
UWAGA: tuż przed rozpoczęciem wydarzenia zapraszamy przedstawicieli mediów na briefing prasowy.
Podczas briefingu zostaną zaprezentowane i omówione wyniki pierwszych w Polsce, kompleksowych badań procesów włączania mieszkańców w podejmowanie decyzji publicznych w gminach. Wśród prelegentów znajdą się: Michał Olszewski, zastępca Prezydenta M. St. Warszawy, Paulina Sobiesiak-Penszko – Instytut Spraw Publicznych oraz Daniel Prędkopowicz – Fundacja Fundusz Współpracy.
Zainteresowanych uczestnictwem w Seminarium prosimy o wypełnienie formularza, ktory znajduje się na stronie www.decydujmyrazem.pl najpóźniej do dnia 19 października 2012 r. godz. 12:00.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Urszulą Herbich (urszulah@cal.org.pl, tel. 22 827 79 71 w. 17)
Źródło: www.decydujmyrazem.pl