Sektor finansowy współpracuje na rzecz dostosowania kompetencji polskich finansistów
Prace programowe Rady, uruchomionej w ramach projektu POWER Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zostały zainaugurowane podczas I Konferencji SRK SF, zorganizowanej w czerwcu 2017 r. Ponadto, we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozpoczęto pierwsze w Polsce sektorowe badanie kompetencji – „Bilans Kapitału Ludzkiego”, którego wyniki zostaną opublikowane w II kwartale br. Uczestnicy Rady wystąpili również do Ministerstwa Finansów o włączenie Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Bankowego do publicznego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz umocowanie Rady do wypełnienia związanych z tym zadań.
– Nie ulega wątpliwości, że zmiany technologiczne w gospodarce i takie zjawiska jak automatyzacja czy robotyzacja przy jednoczesnym wejściu na rynek setek tysięcy osób o nowych kompetencjach, zaprzyjaźnionych z nowymi technologiami wymagają nowego podejścia również do świadczenia usług finansowych – powiedział prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Krzysztof Pietraszkiewicz.
SRK SF częścią transparentnego i spójnego systemu kwalifikacji
SRK SF jest częścią tworzonego w Polsce i w Unii Europejskiej nowego, transparentnego i spójnego systemu kwalifikacji. Kluczowe dla tego procesu narzędzia to: Europejska Rama Kwalifikacji, Polska Rama Kwalifikacji, a także sektorowe ramy kwalifikacji. System ma promować uczenie się przez całe życie, wspierać pracowników w rozwoju zawodowym oraz zwiększać możliwości mobilności na rynku pracy.
– Pierwszy rok działania Rady oceniamy bardzo pozytywnie. W pracę Rady zaangażowało się znakomite grono ekspertów i praktyków rynkowych. Dołączyli do nas przedstawiciele związków zawodowych oraz ważnych instytucji publicznych, w tym Ministerstwa Finansów. Chcemy wspólnie stwarzać nowe możliwości dla pracowników sektora, chcemy, aby praca w sektorze była atrakcyjna, potrzebna i doceniona – powiedziała wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości i Animator Rady Mariola Szymańska-Koszczyc.
Jak podkreślają przedstawiciele Rady, cele na kolejne lata są ambitne – SRK SF ma wspierać proces transformacji sektora do nowego modelu środowiska pracy, opartego na cyfryzacji, sztucznej inteligencji i filozofii agile, czyli zwinnych, szybko reagujących organizacji, skupionych na zaspokajaniu zmieniających się potrzeb klientów w różnym wieku.
Więcej informacji: www.rada.wib.org.pl
Źródło: Związek Banków Polskich