Santander Bank Polska wspiera ONZ w szybkim dostarczaniu gotówki uchodźcom z Ukrainy za pomocą czeków Blik

Santander Bank Polska wspiera ONZ w szybkim dostarczaniu gotówki uchodźcom z Ukrainy za pomocą czeków Blik
Fot. stock.adobe.com/vulcanus
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), zapewniając narzędzie do szybkiego i bezpiecznego przekazania gotówki uchodźcom docierającym do Polski z Ukrainy, aby wspierać ich integrację w kraju.

Program UNHCR Cash Assistance, wykorzystuje innowacyjną technologię dostarczaną przez Santander Bank Polska opartą o system czeków BLIK – unikalnego dziewięciocyfrowego kodu, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. Usługa nie wymaga produkcji żadnych plastikowych kart.

Uchodźcy, którzy zarejestrują się w punkcie recepcyjnym UNHCR, otrzymują bezpieczne hasło, a następnie kod SMS, dzięki któremu mogą wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce, m.in. obsługiwanych przez Santander Bank Polska, PKO BP, Millennium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet i Planet Cash.

Inicjatywa została już uruchomiona w pierwszym ośrodku recepcyjnym UNHCR w Warszawie po fazie testowej

Od pierwszego dnia działania UNHCR Cash Assistance wydano ponad 3 606 czeków BLIK, a już wkrótce otwarte zostaną dwa dodatkowe punkty recepcyjne UNHCR: w Krakowie i kolejny w Warszawie.

Więcej informacji na temat projektu UNHCR „Cash Assistance”, w tym o adresach punktów recepcyjnych i warunkach, które należy spełnić, by otrzymać finansowanie, znaleźć można na stronach UNHCR: https://help.unhcr.org/poland/information-for-new-arrivals-from-ukraine/.

„Pomoc pieniężna dostarczona przez UNHCR i partnerów pomoże uchodźcom z Ukrainy ponownie rozpocząć życie w Polsce i pokryć ich najbardziej podstawowe potrzeby w początkowym etapie, uzupełniając wsparcie ze strony państwa polskiego. Jest to ważny krok w kierunku większej niezależności i chciałbym podziękować Santander Bank Polska, że pomógł beneficjentom zrobić ten krok” – powiedział Marin Din Kajdomcaj, Przedstawiciel UNHCR w Polsce.

„Nie można pozostawać biernym wobec tragedii, jakiej doświadczają miliony uchodźców z Ukrainy. Chcemy zwiększać skalę realnej pomocy, którą już oferujemy i dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o współpracy z UNHCR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii bankowych w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się stworzyć rozwiązanie, które wykorzystywane jest do dystrybucji pomocy finansowej dla osób potrzebujących.” – powiedział Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Ana Botin, przewodnicząca Rady Nadzorczej Grupy Santander, dodała: „Jestem niezmiernie dumna z pracy naszego zespołu w Polsce, który wsparł tę niezwykle ważną inicjatywę ONZ. Dostarczenie gotówki do osób potrzebujących jest istotnym krokiem w odbudowie życia tych, którzy uciekli przed wojną. Mamy nadzieję, że ten program pomoże wielu tysiącom rodzin i osób indywidulanych”.

Santander aktywnie wspiera działania podejmowane w odpowiedzi na kryzys humanitarny. We współpracy z władzami hiszpańskimi, bank pomógł 180 uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do Hiszpanii i wykorzystuje część swojej siedziby w Boadilla jako tymczasowe zakwaterowanie dla ukraińskich rodzin. Ponadto bank zniósł opłaty za wszystkie dozwolone przelewy na Ukrainę z Europy i USA, pomógł zebrać ponad 10 mln euro na pomoc w reagowaniu na kryzys, zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla ukraińskich klientów w Polsce, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów.

Źródło: Santander Bank Polska