Santander Bank Polska rozpoczyna proces włączenia operacyjnego części Deutsche Bank Polska. Co czeka klientów?

Santander Bank Polska rozpoczyna proces włączenia operacyjnego części Deutsche Bank Polska. Co czeka klientów?
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy w Warszawie dokonał zmiany statutu Santander Bank Polska, polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego banku w związku z podziałem Deutsche Bank Polska (DBPL). Tym samym w piątek nastąpiło nabycie wydzielonej części DBPL przez Santander BP i rozpoczęcie procesu włączenia operacyjnego, czyli przeniesienia produktów klientów detalicznych, private banking i biznesowych do systemów Santander Bank Polska, podał bank.

Do @SantanderBankPL dołączy prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych, włączonych zostanie także 113 placówek #Santander #SantanderBankPolska #DeutscheBank

Zarejestrowana zmiana statutu obejmuje podwyższenie kapitału zakładowego Santander Bank Polska z kwoty 993 334 810 zł do kwoty 1 020 883 050 zł, czyli o 27 548 240 zł. Akcje objęte w podwyższonym kapitale zakładowym zostały w całości opłacone.

Kapitał zakładowy banku wynosi 1 020 883 050 zł i podzielony jest na 102 088 305 akcji na okaziciela o wartości nominalnej 10 zł każda. Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych akcji to 102 088 305. Wartość nominalna wszystkich wyemitowanych akcji to 1 020 883 050 zł, podano w komunikacie.

Rejestracja podwyższenia kapitału Santander BP w KRS finalizuje formalny etap włączenia, który rozpoczął się w grudniu 2017 r. Santander Bank Polska wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki wydzielonej części Deutsche Bank Polska, przejmując bankowość detaliczną, w tym private banking, business banking obejmujący małe i średnie przedsiębiorstwa, a także sieć placówek, agentów, pośredników i partnerów oraz dom maklerski DB Securities, który zmieni nazwę na Santander Securities.

Do Santander Bank Polska dołącza 1,7 tysiąca pracowników i prawie 400 tysięcy klientów

„Cieszę się, że za chwilę powitamy nowych klientów w naszym banku. Dołącza do nas 1,7 tysiąca pracowników i prawie 400 tysięcy klientów, którym do dyspozycji oddamy pełną ofertę Santander Bank Polska. Naszą ambicją jest płynne przeprowadzenie klientów przez tę zmianę, z najwyższą dbałością o ich komfort i bezpieczeństwo. Wierzę, że nasza koncepcja 'bankowania’ oparta na innowacyjności i dopasowaniu do potrzeb klientów zyska ich uznanie i przyniesie satysfakcję z korzystania z naszych usług i produktów” – powiedział prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski, cytowany w komunikacie.

Do Santander Bank Polska dołączy prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych, włączonych zostanie także 113 placówek.

Transakcja nie dotyczy bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej oraz globalnej bankowości transakcyjnej, a także portfela walutowych produktów kredytowych, zabezpieczonych hipoteką, które będą obsługiwane przez Deutsche Bank Polska. Ich bezpłatna spłata będzie jednak możliwa z rachunków przeniesionych do Santander Bank Polska.

Jak będzie wyglądał cały proces?

W piątek banki rozpoczynają pracę nad przeniesieniem danych. Dla klientów wydzielonej części Deutsche Bank Polska oznacza to, że 9 listopada 2018 r. dotychczasowe oddziały DBPL zostaną zamknięte o godzinie 15.00, a o godzinie 18:00 nastąpi wyłączenie systemu db easyNET/db powerNET. Warunkiem realizacji przelewów zewnętrznych w usługach bankowości elektronicznej w tym dniu będzie zlecenie ich do godz. 15:00. W weekend 10-11 listopada nie będzie dostępu do usług bankowości elektronicznej Deutsche Bank Polska – w tych dniach klienci będą mogli swobodnie płacić kartami i korzystać z bankomatów.

Od 12 listopada 2018 r. nie będzie możliwości realizacji transakcji w db easyNET/db powerNet. Natomiast od tego momentu klienci wydzielonej części DBPL będą mogli samodzielnie przenieść się z usługi db easyNET/db powerNET do bankowości internetowej i mobilnej Santander Bank Polska. Dyspozycje będzie można złożyć od razu po pierwszym zalogowaniu (np. przelewy). Tego dnia oddziały Deutsche Bank Polska będą otwarte pod szyldem Santander Bank Polska.

Z kolei dla klientów Santander Bank Polska połączenie oznacza, że od piątku 9 listopada od godziny 20.00 do 11 listopada do godziny 20.00 nie będzie możliwości korzystania z iBiznes24. W sobotę, 10 listopada, od 0.00 do 7.30 bankowość internetowa Santander Internet, MiniFirma oraz Moja Firma Plus będą niedostępne. Od godziny 7.30 do 23.59 w bankowości internetowej klienci będą mogli sprawdzić saldo i historię swoich produktów. W niedzielę, 11 listopada w godzinach 0.00-20.00 bankowość internetowa będzie niedostępna. Aplikacja Santander mobile nie będzie działać od soboty, od godziny 0.00 do niedzieli – do godziny 20.00. W całym okresie trwania prac technicznych będą działały transakcje kartami płatniczymi w sklepach i bankomatach.

W połowie grudnia ub. roku BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska) poinformował, że podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. (DBPL) w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także 100% akcji w DB Securities. Wstępna cena za wydzielony biznes DBPL wynosi 1 289 799 000 zł, podał wtedy BZ WBK.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Źródło: ISBnews