Rząd zapowiada obronę polityki spójności UE
Celem polityki spójności jest zmniejszanie różnic w rozwoju państw Unii. Polska chce zwiększenie efektywności i skuteczności tej polityki. Zdaniem rządu, polityka spójności ułatwia nie tylko niwelowanie negatywnych skutków kryzysu, ale przede wszystkim zapewnia ciągłość realizacji długofalowych celów rozwojowych.
W opinii rządu wzmocnieniu roli tej polityki powinno służyć zwoływania formalnych posiedzeń ministrów odpowiedzialnych za nią w ramach Rady ds. ogólnych. Rząd Polski sprzeciwia się też wyłączeniu Europejskiego Funduszu Spójności i Funduszu Spójności z polityki spójności.
Według rządu wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) powinno obejmować wszystkie regiony UE. Jednak większe środki finansowe powinny płynąć do regionów najsłabiej rozwiniętych. Należy też zwiększyć efektywność współpracy na granicach zewnętrznych UE.
Kluczowe będzie wykorzystanie dotychczasowego dorobku UE w obszarze terytorialnego i zintegrowanego podejścia do rozwoju na osi: region-miasto-wieś – podano w komunikacie. Potrzebne będzie też wzmocnienie efektów działań UE na rzecz obszarów zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, w tym obszarów wiejskich.
Stanowisko rządu oznacza, że Polska będzie sprzeciwiać się planom zmniejszenia w nowej perspektywie finansowej zaangażowania UE w niwelację różnic w rozwoju państw, na rzecz wspierania innowacyjności.