Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce; chodzi o udziały w spółce EuRoPol Gaz

Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce; chodzi o udziały w spółce EuRoPol Gaz
Fot. stock.adobe.com/Boggy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister rozwoju i technologii ustanowił na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego tymczasowy zarząd przymusowy nad 100 proc. akcji PAO Gazprom w EuRoPol Gazie - poinformowało ministerstwo w komunikacie prasowym.

Ustanowiony zarząd obejmuje 100 proc. akcji PA Gazprom posiadanych w Systemie Gazociągów Tranzytowych EuroPol Gaz.

Na osobę wykonującą zarząd minister rozwoju i technologii wyznaczył Radosława Kwaśnickiego. W uzasadnieniu do decyzji podano, że 25 kwietnia minister spraw wewnętrznych i administracji wpisał PAO Gazprom na listę osób i podmiotów, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj także: Polska nakłada sankcje na Rosję: na liście 50 nazwisk i podmiotów, w tym Gazprom >>>

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierował 24 października wniosek dotyczący ustanowienia tymczasowego zarządu przymusowego w zakresie 100 proc. akcji PAO Gazprom w EuRoPOl Gazie. W ocenie ministra ustanowienie wobec PAO Gazprom tymczasowego zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 proc. akcji posiadanych w EuRoPol Gazie.

Akcjonariusze EuRoPol Gazu

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są PGNiG (48 proc.), PAO Gazprom (48 proc.) oraz Gas-Trading (4 proc.). Spółka jest właścicielem polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa, na który składa się m.in. gazociąg o długości około 684 km, który może być wykorzystywany do przesyłania gazu ziemnego na potrzeby odbiorców zagranicznych i krajowych. W 2021 roku gazociągiem przesłane zostało 26,77 mld metrów sześciennych paliwa gazowego.

W EuRoPol Gazie zastosowana jest tzw. reprezentacja krzyżowa, która do składania oświadczeń woli wymaga współdziałania członków zarządu powoływanych z rekomendacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz PAO Gazprom.

„Z uwagi na obecną sytuację współpraca członków zarządu jest jednak ograniczona, co powoduje blokadę decyzyjną zarówno na poziomie zarządu spółki, jak również walnego zgromadzenia akcjonariuszy (uchwały podejmowane są większością 3/4 głosów, a także przy zachowaniu jednomyślności dwóch głównych akcjonariuszy)” – napisano w uzasadnieniu decyzji ministra rozwoju i technologii.

Trudności decyzyjne w spółce EuRoPol Gaz

EuRoPol Gaz współpracuje z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, który został wyznaczony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki operatorem systemu przesyłowego na polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa.

„Trudności decyzyjne w EuRoPol Gaz utrudniają prawidłową współpracę z wyznaczonym operatorem systemu przesyłowego, co ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców krajowych i zagranicznych, a tym samym bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa” – napisano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES