Rynki zamarły w oczekiwaniu na wynik amerykańskich wyborów

Rynki zamarły w oczekiwaniu na wynik amerykańskich wyborów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rynki finansowe poruszają się blisko osiągniętych wczoraj wieczorem poziomów w oczekiwaniu na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich, pomimo sondaży pokazujących zwiększającą się przewagę Hillary Clinton. Przewaga ta pojawiła się wczoraj, po ogłoszeniu prze FBI braku znamion przestępstwa w prywatnej korespondencji mailowej kandydatki Demokratów, podczas sprawowania funkcji Sekretarza Stanu. Po dzisiejszym zachowaniu rynku można stwierdzić, iż inwestorzy nie są jednak pewni wygranej Clinton tak, jak niezdecydowani są wyborcy.

W przypadku jej wygranej umocni się meksykańskie peso, powinien także zyskać amerykański dolar w reakcji do innych walut, rynki giełdowe oraz surowce. Reakcja rynków będzie oczywiście znacznie bardziej zdecydowana, jeśli wybory wygra republikański kandydat. W przypadku wygranej Trumpa można się spodziewać panicznej wyprzedaży meksykańskiego peso, mocnych spadków na amerykańskich i prawdopodobnie innych parkietach giełdowych oraz słabszego dolara i mocno drożejącego złota. Reakcji rynków można się spodziewać już po północy, na początku notowań sesji azjatyckiej, kiedy zaczną napływać wyniki z niezdecydowanych tzw. „swing states”. Do wygranej potrzeba co najmniej 270 głosów elektorskich, więc rynki na pewno będą reagować w miarę zbliżania się któregoś z kandydatów do tej liczby.

Według Nomura Holdings Inc., meksykańskie peso w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa, może stracić do dolara do końca roku nawet 25 proc. swojej wartości pomimo, iż handluje obecnie niecałe 7 proc. powyżej historycznych minimów. Wynika to z tego, iż zapowiedział on, że będzie dążył do renegocjacji lub nawet zakończenia porozumienia odnośnie północnoamerykańskiej strefy wolnego handlu NAFTA. Peso zyskało od początku tygodnia ponad 4 proc. przez rosnące szanse na wygraną Clinton. Zmienność na parze USDMXN jest w tym tygodniu najwyższa od października 2008 roku. Według SVB Financial Group para USDJPY może się osłabić w ciągu 24 godzin od ewentualnej wygranej Trumpa do poziomu 99,50 jenów, czyli o ponad 5 proc. od obecnie notowanych poziomów. W przypadku wygranej Clinton, para USDJPY powinna osiągnąć poziom 105,25 jenów, co daje jedynie około 0,5 proc. umocnienia.

Europejskie indeksy handlują w pobliżu wczorajszych zamknięć rynku, a kontrakty na amerykańskie indeksy nieznacznie tanieją w oczekiwaniu na to, jak zagłosują dziś w nocy Amerykanie. Polski WIG 20 zyskuje niecałe 0,9 proc., handlując nieco poniżej poziomu 1780 punktów. Akcje Credit Agricole SA zyskują ponad 4,5 proc. po tym, jak ten francuski pożyczkodawca ogłosił, iż wypracował w III kwartale dwa razy większy zysk niż rok wcześniej dzięki zyskom z handlu obligacjami. Akcje ArcelorMittal tracą ponad 6 proc. po zaraportowaniu niższej od oczekiwań prognozy zysków na ostatni kwartał roku, ze względu na spadek cen amerykańskiej stali i wzrost cen węgla drzewnego.

Złoto handluje stabilnie, w pobliżu poziomu 1280 dolarów za uncję, a srebro nieco powyżej 18 dolarów za uncję w oczekiwaniu na wynik amerykańskich wyborów. Ropa naftowa WTI również traci około 0,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 44,70 dolarów za baryłkę, gdyż prognozy OPEC, przewidujące wzrost popytu na surowiec, bilansowane są przez rosnące amerykańskie zapasy surowca. Ropa Brent także traci około 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 46 dolarów za baryłkę.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital