Rynki w oczekiwaniu na Fed

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kosaty.jaroslaw.pko.bp.01.315x400Wtorek 27 stycznia 2015 roku przyniósł wzrosty eurodolara (z ok. 1,12 do ok. 1,14) oraz eurozłotego (z ok. 4,21 do ok. 4,23). Wzrostowi kursu EUR/USD pomagały spekulacje, że w obliczu silnego umocnienia dolara wobec euro napędzanego ekspansją ilościową w strefie euro na środowym posiedzeniu FOMC złagodzi nieco swoją retorykę w odniesieniu do perspektyw pierwszych podwyżek stóp w USA akcentując przede wszystkim szereg zagrożeń dla szybszej dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji.

Wtorkowe wzrosty eurozłotego nie wynikały z bieżących uwarunkowań makroekonomicznych. Nieco lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej (1,8% wobec oczekiwań na poziomie 1,7%) oraz zgodne z oczekiwaniami rynku dane o PKB (3,3%) wraz ze spekulacjami odnośnie złagodzenia tonu przez Fed i aprecjacją kursu EUR/USD teoretycznie powinny pomagać złotemu jednak w praktyce złoty się osłabiał. Prawdopodobnie wynika to z ogólnie nienajlepszej percepcji walut rynków wschodzących przez globalnych inwestorów, która przeważa nad pozytywnymi czynnikami płynącymi z lokalnych rynków. Do wzrostu awersji do ryzyka inwestycji na rynkach wschodzących z pewnością przyczyniło się obniżenie przez agencję ratingową S&P standingu kredytowego Rosji, który został zdegradowany do poziomu śmieciowego (z BBB- do BB+) z prognozą negatywną, co w kontekście spadających cen ropy naftowej będzie dodatkowo utrudniać pozyskiwanie kapitału na globalnych rynkach przez rosyjskie banki i przedsiębiorstwa.

Na rynku stopy procentowej widać było nieznaczny spadek rentowności po publikacji przez GUS danych makroekonomicznych. Zgodne z oczekiwaniami analityków były zarówno sprzedaż detaliczna jak i PKB w 2014 r. Z naszych szacunków wynika, że w IV kw. dynamika wzrostu gospodarczego nieznacznie obniżyła się w ostatnim kwartale 2014 r. w okolice 3,0%. W naszej ocenie dane są neutralne dla rynku stopy procentowej, chociaż w średnim okresie wspierają raczej oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że I połowa tego roku nie przyniesie istotniejszej zmiany w zakresie tempa wzrostu aktywności gospodarczej, tym samym istnieje wysokie ryzyko, że roczna dynamika PKB spadnie poniżej 3,0%. To dla niektórych członków RPP może mieć psychologiczne znaczenie. Komentując dla PAP dzisiejsze publikacje E. Chojna-Duch z RPP powiedziała, że głębszej analizy ostatnich zjawisk w gospodarce należy dokonać na bazie marcowej projekcji NBP. Również inwestorzy na rynku dostrzegają ryzyko obniżek stóp – we wtorek notowania FRA9x12 obniżyły się do 1,34% (-5 pb). Ponadto pierwszy raz w historii 10-letnie DS0725 znalazły się poniżej 2,00%.

W środę zdecydowanie największe znaczenie dla globalnego rynku finansowego będzie miała wieczorna decyzja Fed. Spodziewamy się, że ostatnia decyzja EBC oraz spadek kursu EUR/USD doprowadzą do złagodzenia tonu komentarza FOMC po posiedzeniu, oddalając w czasie perspektywę podwyżek stóp procentowych. Powinno to wesprzeć scenariusz spadku krzywych dochodowości.

150128.pko.01.300x150128.pko.02.450x

Mirosław Budzicki
Jarosław Kosaty
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski