Rynki o poranku – ważny dzień dla EURUSD

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xDzisiejsza sesja może okazać się bardzo ważna dla głównej pary walutowej świata. Już od rana na rynek napływają informację z kluczowych gospodarek europejskich, zaś po południu poznamy istotne dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego poznamy jeszcze dane z Wielkiej Brytanii, które mogą potwierdzić siłę funta.

Środowe kalendarium obfituje w ciekawe wydarzenia makroekonomiczne. Już o poranku poznaliśmy dane z Chin i Francji. Kwietniowa produkcja przemysłowa w Państwie Środka urosła o 5,9% w relacji rocznej (lepiej niż w poprzednim miesiącu), natomiast delikatnie rozczarowały dane o sprzedaży detalicznej, która urosła o 10% r/r. Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 10,5%, ale to pokazuje jak wysokie są oczekiwania, natomiast trudno uznać tak wyraźny wzrost za rozczarowujące dane. Bardzo dobre okazały się natomiast wstępne dane o PKB Francji za pierwszy kwartał. W relacji kwartalnej gospodarka francuska rozwijała się w tempie 0,6% (poprzedni odczyt: 0,1%). Nieco gorzej wygląda natomiast sytuacja jeśli chodzi o gospodarkę niemiecką, która spowolniła do tempa +0,3% z +0,7%. Przed nami jeszcze dane z Włoch i całej Strefy. Na razie nie można jednoznacznie ocenić danych, dlatego euro będzie czekało na kolejne odczyty. O 10:30 poznamy bardzo ważne dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii. Bank Anglii cały czas pozostaje drugim kandydatem do podwyżek stóp procentowych w tym roku, a po wyborach brytyjska waluta znajduje się w ścisłej czołówce najmocniejszych na świecie. Wydawało się, że niejasna sytuacja polityczna nie szkodziła funtowi w dużym stopniu, ale po reakcji rynku na jednoznaczny wynik wyborów widzimy, że niepewność wyraźnie ciążyła funtowi brytyjskiemu.

Po solidnych piątkowych danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych dolar amerykański czeka na drugi odczyt, który pokazałby, że gospodarka USA wraca na właściwe tory. Bez wątpienia taką okazją będą dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej. Konsumpcja wewnętrzna odpowiada za lwią część amerykańskiego PKB, dlatego dzisiejsze dane mają dużą wagę. Konsensus rynkowy zakłada przyrost sprzedaży na poziomie 0,3% m/m. Niemal wszystkie europejskie indeksy zaczynają dzień na plusach w przedziale +0,1-0,5%. W obraz ten wpisuje się również WIG20, który zyskuje 0,25%. O poranku kursy głównych par walutowych ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,6280; EURPLN 4,0780; CHFPLN 3,9150; GBPPLN 5,6890.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

TrzeciAkapit

CzwartyAkapit

PiatyAkapit

SzostyAkapitIKolejne