Rynki o poranku – tydzień z bankowością centralną i PMI

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xPierwsze dwa tygodnie miesiąca to tradycyjnie okres intensywnej publikacji danych makroekonomicznych. Druga połowa zazwyczaj jest pod tym względem nieco mniej ciekawa, ale to nie oznacza, że na rynku nie będzie się wiele działo. Przed nami szereg odczytów protokołów z ostatnich posiedzeń ważnych banków centralnych, posiedzenie Banku Japonii i wstępne odczyty europejskich indeksów PMI.

Poniedziałkowa sesja zapowiada się jako najspokojniejszy dzień tygodnia ze względu na niemal puste kalendarium makro. Brak danych może nieco uspokoić dynamiczny ostatnio rynek walutowy, ale nie ma większego wpływu na parkiety giełdowe. W tym przypadku sesję zaczynamy dość płasko, choć część głównych indeksów giełdowych wychodzi na coraz wyraźniejsze plusy. WIG20 zyskuje już ponad 0,5%, a wszystkie ważne zbiorcze indeksy GPW również znajdują się powyżej poziomów piątkowego zamknięcia. Sytuacja na warszawskim parkiecie jest zatem cały czas komfortowa dla posiadaczy akcji.

Wtorek powinien być dużo ciekawszy – już w nocy poznamy zapis ostatniego posiedzenia Banku Australii, a w ciągu dnia na rynek napłyną informacje o inflacji w Wielkiej Brytanii i strefie euro, oraz poznamy odczyt indeksu ZEW i dane z rynku nieruchomości USA. Dodatkowo tego dnia przemawiać będą Stephen Poloz z Banku Kanady i Janet Yellen z FED.

Środa to protokoły z ostatnich posiedzeń Banku Anglii i FED, decyzja Banku Turcji w sprawie stóp procentowych, oraz dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W czwartek poznamy zapis ostatniego posiedzenia RPP, oraz szereg wstępnych odczytów indeksów PMI dla gospodarek europejskich i Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo na rynek napłyną dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii i przemawiać będzie Mario Draghi.

W piątek przemawiać będą szefowie wszystkich najważniejszych banków centralnych: FED, EBC, BoJ, oraz BoE. Tego dnia poznamy również bardzo istotne dane ze Stanów Zjednoczonych – odczyt inflacji CPI. Seria słabych danych z USA nadal trwa i ostatnie tygodnie przyniosły wyraźny odwrót inwestorów od dolara. Bez solidnych danych ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy nie powrócą do inwestowania w tamtejszą walutę. O poranku kursy głównych par ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,5490; EURPLN 4,0430; CHFPLN 3,8560; GBPPLN 5,5650.

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.