Rynki o poranku – powrót niepokoju
Dzisiejsza sesja azjatycka wskazuje na to, że to najprawdopodobniej nie koniec nerwowych reakcji na rynku. Chiny pozostają w centrum uwagi, a w nocy polskiego czasu poznaliśmy dwa istotne odczyty z gospodarki Państwa Środka. Najpierw, o 3:00 opublikowany został oficjalny odczyt indeksu PMI, który zgodnie z oczekiwaniami spadł do poziomu 49,7 pkt., czyli poniżej granicy 50 punktów umownie oddzielającej wzrost gospodarczy od recesji. W reakcji na te dane giełda w Szanghaju pikowała w dół tracąc w pewnym momencie niemal 6%. 45 minut później opublikowany został Caixin PMI, który ostatecznie został zrewidowany do poziomu 47,3 pkt. czyli nieco więcej niż przy pierwszym odczycie (47,1 pkt.). Ostatecznie indeks Shanghai Composite traci 1,18%; zaś Hang Seng traci 0,86%. Mniej zapału w odrabianiu strat mieli natomiast inwestorzy z Japonii, gdzie indeks Nikkei225 traci aż 3,84%. Jest to również spowodowane umocnieniem jena, który tradycyjnie zyskuje w obliczu niepokoju na rynku. Kurs USDJPY o poranku melduje się w okolicy 120,60.
Kolejnym ważnym wydarzeniem sesji azjatyckiej była decyzja Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Tym razem RBA nie zdecydowało się na żadne działania, a główna stopa procentowa pozostała na oczekiwanym poziomie 2,0%. Szef RBA Glenn Stevens stwierdził, że wszystkie dostępne informacje wskazują na delikatną poprawę sytuacji gospodarczej w Australii głównie za sprawą sektora edukacji i turystycznego. Oczywiście z komunikatu dowiadujemy się także, że Bank uważnie obserwuje sytuację w Chinach i jest to potencjalny problem dla gospodarki Australii. Stevens oczekuje, że FED podniesie stopy procentowe do końca tego roku, co w domyśle oznacza, że jego zdaniem dolar australijski będzie nadal tracił względem amerykańskiego.
Początek sesji przynosi bardzo wyraźne spadki, a wszystkie główne indeksy poza włoskim FTSE MIB tracą wyraźnie ponad 1%. WIG20 doskonale wpisuje się w europejskie nastroje i obecnie traci około 1,25%. Podczas dzisiejszej sesji poznamy indeksy PMI dla gospodarek europejskich i amerykańskiej, w tym kilka odczytów finalnych, PMI dla Wielkiej Brytanii, dane z rynku pracy Niemiec, a także dane o PKB Kanady. O godzinie 9:30 kursy głównych par walutowych ze złotym kształtowały się następująco: USDPLN 3,7496; EURPLN 4,2353; CHFPLN 3,9073; GBPPLN 5,7630.
Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.