Rynki o poranku – Grecja nie spłaciła zobowiązania do MFW, co dalej ?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pietrzak.robert.215xGrecja nie spłaciła zobowiązania w wysokości 1,6 mld euro do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego termin spłaty minął o północy. Tym samym dołączyła do niechlubnego grona państw zalegających z płatnościami do tej międzynarodowej instytucji, w którym znajdują się państwa takie jak Somalia, Sudan czy Zimbabwe. Grecja jednak jest pierwszym krajem rozwiniętym w historii, który nie uregulował wymaganych płatności. Według reguł Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja będzie mogła się ubiegać o kolejne pożyczki dopiero w momencie gdy spłaci poprzednie zobowiązania. Przedstawiciele MFW dodali, że we wtorek przedstawiciele greckiego rządu poprosili o odroczenie spłaty bieżących zobowiązań do listopada, decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez rade wykonawczą MFW, która jednak zbierze się w późniejszym terminie. Nawet jeśli Grecji udałoby się spłacić wczorajsze zobowiązanie to i tak przedstawiciele tamtejszego rządu raczej nie powinni świętować sukcesu, gdyż w tym roku Grecja musi jeszcze spłacić 5,4 mld euro tylko do MFW, a jak na razie krajowe skarbce świecą pustkami.

Wczorajsza awaryjna telekonferencja Eurogrupy, która odbyła się wieczorem nie przyniosła porozumienia. Ministrowie finansów państw członkowskich strefy euro nie zgodzili się przyjąć greckiej prośby o przedłużenie programu pomocowego oraz redukcję długu, gdyż jak przyznał sam przewodniczący Eurogrupy Dijsselbloem jest już na to za późno, a ewentualne rozmowy na ten temat mogą odbyć się dopiero po referendum. Agencja Reuters informuje, że w przesłanym wczoraj dokumencie zawierającym prośbę dotyczącą rozpoczęcia kolejnego programu pomocowego wraz z redukcją długu, nie znajdowały się żadne reformy gospodarcze na które kładą nacisk międzynarodowi wierzyciele w związku z tym nie jest zaskoczeniem odrzucenie tych próśb przez międzynarodowe instytucje.

Według najnowszych informacji, dzisiaj ma się odbyć kolejne spotkanie na szczycie, które ma rozważyć najnowsze propozycje Grecji, które mają zostać przesłane w dniu dzisiejszym. Jednak jak na razie fakty są takie, że Grecja nie otrzyma ponad 7 miliardów euro z wygasającego pakietu pomocowego, nie spłaciła zadłużenia do MFW, grecki sektor bankowy utrzymuje się na powierzchni tylko i wyłącznie dzięki zastrzykom płynnościowym ze strony Europejskiego Banku Centralnego, a greckim władzą powoli kończą się środki pieniężne niezbędne do obsługi krajowych emerytur oraz sektora budżetowego.

Poza Grecją uwaga inwestorów w dniu dzisiejszym będzie zwrócona w stronę publikacji najnowszych wyników indeksów PMI z największych gospodarek. Oprócz tego o godzinie 14:15 poznamy najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli raport ADP pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i pozarządowym. Raport ADP bywa dobrym prognostykiem przed najważniejszą publikacją makroekonomiczną w tym tygodniu, czyli raportem NFP prezentującym zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, która wyjątkowo zaplanowana jest na czwartek.

Nastroje na europejskich parkietach giełdowych od otwarcia sesji są optymistyczne. Niespłacenie zobowiązań do MFW zostało już w cenach uwzględnione w związku z czym uczestnicy rynku żyją nadzieją pozytywnego zakończenia dzisiejszego spotkania Eurogrupy. Niemiecki DAX zyskuję około 1,2%, francuski CAC40 około 1,08%, FTSE100 około 0,8%. Para walutowa EURUSD traci około 0,3% i tym samym ponownie potwierdza silną odwrotną korelację z niemieckim indeksem giełdowym DAX. Dla inwestorów na warszawskim parkiecie giełdowym rozpoczęcie dnia nie jest zbyt udane, gdyż nie udało się podtrzymać optymistycznych nastrojów panujących na większych giełdach. WIG20 traci obecnie około 0,3% i jest jednym z najsłabiej zachowujących się indeksów w całej Europie w pierwszej godzinie handlu.

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.