Rynki o poranku – głosowanie w greckim parlamencie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pietrzak.robert.215xDzisiaj w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad reformami gospodarczymi, które zostały uzgodnione przez premiera Tsiprasa podczas długotrwałego procesu negocjacyjnego. Wierzyciele domagają się natychmiastowej implementacji reform - dotyczących chociażby reformy systemu emerytalnego oraz podatku VAT - i od czasu ich wprowadzenia uzależnione jest otrzymanie niezbędnej pomocy finansowej, w postaci trzeciego programu pomocowego. Głosowanie nad reformami w greckim parlamencie nie powinno przynieść większych niespodzianek, jako że Grecji nie pozostaje zbyt wiele rozwiązań w obecnej sytuacji. Spodziewany jest sprzeciw poszczególnych partii oraz frakcji negatywnie odnoszących się do planu reform, jednak nie powinien mieć on wpływu na ostateczną decyzję.

Wczoraj wieczorem agencja Reuters opublikowała treść poufnego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który miał zostać przesłany do rządów strefy euro w poniedziałek wieczorem. Zawarte w dokumencie opinie są krytyczne dla porozumienia osiągniętego podczas minionego weekendu. Według nich wprowadzenie kontroli kapitałowej w Grecji, wraz z zamknięciem banków miało dewastujący wpływ dla greckiej gospodarki jako całości. MFW zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia redukcji greckiego zadłużenia  w znacznie większej skali niż oczekują tego europejskie instytucje, oraz dodaje, że pakiet pomocowy w wysokości około 85 miliardów euro może nie być wystarczający w obecnej sytuacji.

Nad ranem zostały opublikowane najnowsze dane gospodarcze z Chin. Dynamika PKB w ujęciu rocznym wyniosła 7% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wynik na poziomie 6,9%. Podobnie pozytywnym zaskoczeniem były dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, które w obydwu przypadkach były znacznie lepsze od prognoz rynkowych.

Produkcja przemysłowa r/r: prognoza 6%, wynik 6,8%

Sprzedaż detaliczna r/r: prognoza 10,2%, wynik 10,6%

Mimo dobrych odczytów makroekonomicznych, inwestorzy na chińskich parkietach giełdowych kończą sesję w gorszych nastrojach. Indeks Shanghai Composite stracił 3,03%, natomiast Hang Seng obecnie osłabia się o około 0,3%.

Największą korzyść z dobrych danych gospodarczych z Chin odniósł dolar australijski, który od momentu publikacji odczytów zdecydowanie umacnia się na szerokim rynku.

Esther George, przewodnicząca banku Rezerwy Federalnej w Kansas, podczas swojego wczorajszego wieczornego wystąpienia stwierdziła, że amerykańska gospodarka jest gotowa na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, oraz jest to odpowiedni czas na takie działanie. Jednak jej jastrzębie nastawienie jest dobrze znane, a dodatkowo nie posiada ona prawa głosu w zakresie decyzji dotyczących polityki pieniężnej.

Robert Pietrzak,
Młodszy Analityk Rynków Finansowych,
HFT Brokers