Rynki o poranku – chińska bańka pęka, brytyjskie wybory

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xPosiadacze akcji nie mają za sobą udanych dni. O ile w Europie wczoraj sytuacja ustabilizowała się i zaliczyliśmy lekkie wzrosty, o tyle Wall Street i Azja ponownie rozczarowały. Coraz gorzej wygląda rynek chiński, gdzie ostatnie 3 dni przyniosły najgorszą serię wyprzedaży od 2 lat. Już wcześniej informowaliśmy, że sytuacja w Chinach nosi wszelkie znamiona bańki spekulacyjnej i należy zachować podwyższoną ostrożność inwestując w tamtejsze aktywa.

Tylko podczas ostatnich 3 sesji indeks Shanghai Composite stracił na wartości ponad 8%. Oczywiście po tak efektownym rajdzie większe korekty prędzej czy później muszą nastąpić, tyle że wydaje się, iż wyceny chińskich akcji są po prostu zbyt wysokie. Liczenie na kolejne działania banku centralnego przestało usprawiedliwiać szalony wzrost kursu tamtejszych aktywów. Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, właśnie zawiesił swoją rekomendację kupna chińskich akcji, która obowiązywała od 7 lat. Mocna przecena wpływa negatywnie także na pozostałe rynki wschodzące i w tym przypadku warto zauważyć siłę polskiego parkietu. W analogicznym czasie WIG20 stracił na wartości zaledwie 0,1%.

Bez wątpienia głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji są wybory w Wielkiej Brytanii. Sondaże przedwyborcze wskazują na niemal równe poparcie dla dwóch głównych partii, co oznacza, że w zasadzie można wykluczyć samodzielne rządzenie którejkolwiek z nich. To z kolei prowadzi do tego, że zwycięska partia będzie musiała szukać koalicjanta i być może iść na pewne ustępstwa. Zmienność na funcie urosła do poziomów najwyższych od wielu lat i kolejne sesje nie powinny tego zmienić. Pierwszy istotny sondaż powyborczy powinniśmy poznać około godziny 23:00 polskiego czasu.

Europejska sesja zaczyna się od wyraźnych spadków głównych indeksów giełdowych. Większość parkietów zachodnioeuropejskich traci w okolicy 1%, a liderem przeceny jest francuski CAC40, który traci 1,30%. WIG20 po raz kolejny pokazuje siłę i traci zaledwie 0,2%. O poranku główne pary walutowe ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,5710; EURPLN 4,0578; CHFPLN 3,9090; GBPPLN 5,4333.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.